
- Kajetan Galas Organ Spot – Oitago
Kajetan Galas – organy Hammonda
Szymon Mika – gitara
Grzegorz Masłowski – perkusja
feat. Marcin Kaletka – saksofon
link do płyty na streamingach:
https://bfan.link/oitago
Zespół Kajetana Galasa Organ Spot po 12 latach przerwy od premiery wraca z drugim albumem pt. Oitago. Na album składają się po trzy utwory autorstwa Kajetana i Szymona Miki oraz dwa standardy jazzowe. Trio Organ Spot od kilku lat występuje także w składzie powiększonym do kwartetu zapraszając do współpracy saksofonistę Marcina Kaletkę.
Oitago kryła głębszą tajemnicę – mądrość przekazywaną z pokolenia na pokolenie, szeptaną przez samą rzekę.
Według legendy, kiedyś żył młody muzyk o imieniu Dżet-San, którego serce było ciężkie smutkiem. Zgubił się w labiryncie życia, pochłonięty ciemnością i rozpaczą. Pewnej przełomowej nocy, gdy siedział nad brzegami rzeki Oitago, łzy spływały mu po twarzy, usłyszał melodię niespodziewaną – melodię tkającą się z samej esencji duszy rzeki.
Zaintrygowany, Dżet-San podążył za tą upiorną nutą, coraz głębiej w serce lasu, aż dotarł do ukrytej polany oświetlonej blaskiem księżyca. Tam odkrył starego mędrca siedzącego obok rzeki, który palcami tańczył po strunach lutni zrobionej z promieni księżyca.
Mędrzec ujawnił się jako stróż Oitago, strażnik jego starożytnej mądrości. Mówił o naukach rzeki, o sile płynięcia z nurtami życia, o poddaniu się rytmowi istnienia. Opowiadał o Oitago – filozofii narodzonej z głębin rzeki – filozofii, która obejmowała zarówno światło, jak i ciemność, radość i smutek.
Zainspirowany słowami mędrca, Dżet-San wyruszył w podróż odkrywania samego siebie, prowadzony mądrością Oitago. Przez próby i trudności, przez burze i spokój, nauczył się przyjmować przypływy i odpływy życia, znaleźć pociechę w pieśni rzeki.
I gdy wyszedł z cieni rozpaczy, Dżet-san stał się znakiem nadziei dla wszystkich, którzy zgubili drogę. Dzielił się naukami Oitago z całym światem, rozsiewając jego przesłanie o wytrwałości i odnowie daleko i szeroko.
I choć wieki minęły od tego czasu, legenda o Oitago trwa, niesiona przez szepty wiatrów i łagodny szmer pieśni rzeki – ponadczasowe przypomnienie o sile wytrwałości, pięknie poddania się i trwałej mądrości wieków.

Kajetan Galas – organista, pianista; od 2010 w czołówce – a także laureat pierwszego miejsca w kategorii organy według ankiety krytyków magazynu Jazz Forum w 2020 i 2022 roku oraz pierwszego miejsca według ankiety czytelników w 2021 roku, oficjalny artysta Hammond Polska.
Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w 2023 roku, Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, welokrotny stypendysta rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat nagrody fundacji My Polish Heart; laureat konkursów jazzowych m.in. Blue Note Jazz Competition, Jazz nad Odrą, Azoty Tarnów International Jazz Contest, Novum Jazz Festival, Krokus Jazz Festival.
Lider autorskiej formacji Organ Spot, z którą wydał dwa albumy – debiutancki album w 2012 roku, oraz Oitago w 2025 roku. Członek wielu zespołów, m.in. Michał Urbaniak ORGANATOR, Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio , Margo Zuber, Yarosh Organ Trio, Patrycjusz Gruszecki Trio, Tomasz Pruchnicki Quartet, Krzysztof Lenczowski Trio, Jacek Niedziela-Meira Trio, Nie-Bo. Przez kilka lat współpracował z Januszem Muniakiem współtworząc jeden z jego ostatnich muzycznych projektów.
Nagrał 14 długogrających albumów muzycznych wydanych na płytach CD:
- „Organ Spot” zespołu Organ Spot (2012), wyd. SJ Records
- „Yarosh Organ Trio” zespołu Yarosh Organ Trio (2016), wyd. V-Records
- „Something about” Patrycjusza Gruszeckiego (2017), wyd. BCD Records
- „Ferias no Brasil” zespołu Jamioł-Galas-Piątek wraz z Piotrem Baronem (2018), wyd. OKO Art
- „Alterakcje” Yarosh Organ Trio (2018), wyd. Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
- „Burrelhouse” z triem Jacka Niedzieli-Meiry (2019), wyd. SJ Records
- „Lost Journey” z triem Krzysztofa Lenczowskiego (2021), wyd. Requiem Records, OPUS series
- „Progressive Synthesis” zespółu Yarosh Organ Trio z gościnnym udziałem Dominika Wanii (2021), wyd. Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
- „Faces” zespołu Patrycjusz Gruszecki Trio (2022) wyd. BCD Records
- „Total Immersion” zespołu Tomasz Pruchnicki Quartet (2022) wyd. Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
- „Empty nights in Cracow” Aldo Iosue Organ Quartet (2023)
- „Żyj kolorowo” zespołu The Sound Pack & Yarosh Organ Trio wyd. SJ Records (2023)
- „Cisza” Margo Zuber (2024) wyd. SJ Records (2024)
- „Organic Generation” – Marcin Wądołowski trio wyd. AC Records (2024)
Absolwent klasy fortepianu jazzowego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, studiował również w ArtEZ Enschede w klasie Organów Hammonda.
W latach 2019-2023 prowadził klasę teorii, fortepianu i organów Hammonda w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W latach 2021-2023 był wykładowcą Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasach organów Hammonda, fortepianu i improwizacji.

Występował na koncertach i festiwalach z takimi muzykami jak:
Gitara: Peter Bernstein, Mike Stern, Ed Cherry, Szymon Mika, Marek Napiórkowski, Jacek Niedziela-Meira, Apostholis Anthimos, Ryszard Styła, Mateusz Szczypka, Gabriel Niedziela, Marcin Wądołowski, Wojciech Cugowski, Piotr Nalepa, Robert Lubera, Robert Kozakiewicz, Marek Raduli
Perkusja: Frank Parker, Arek Skolik, Łukasz Żyta, Zbigniew Lewandowski, Przemysław Jarosz, Marcin Jahr, Jacek Kochan, Cezary Konrad, Bartek Staromiejski, Paweł Dobrowolski, Adam Czerwiński, Grzegorz Masłowski, Grzegorz Pałka, Dawid Fortuna, Krzysztof Gradziuk, Sebastian Frankiewicz, David Howdy Hodek, Jose Manuel Alban Juarez, Józef Rusinowski
Saksofon: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Piotr Baron, Maciej Sikała, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Olejniczak, Nicolas Simion, Grzech Piotrowski, Waldemar Kurpiński, Przemysław Dyakowski, Marcin Kaletka, Tomasz Grzegorski, Robert Chyła, Tomasz Pruchnicki, Jarosław Bothur, Maciej Kądziela, Marcin Ślusarczyk
Trąbka: Piotr Wojtasik, Robert Majewski, Maciej Fortuna, Jerzy Małek, Robert Murakowski, Patrycjusz Gruszecki, Paweł Palcowski
Puzon: Bartosz Pernal, Aldo Joshua
Wokaliści: Stanisław Soyka, Dorota Miśkiewicz, Margo Zuber, Karen Edwards, Siggy Davis, Esra Dalfidan, Bill Neal, Katarzyna Mirowska, Oktawia Kawęcka, Mary Rumi, The Sound Pack
Fortepian/organy: Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Wyleżoł, Kuba Płużek, Mateusz Pałka, Wojciech Groborz, Łukasz Ojdana, Paweł Serafiński
Bas: Paweł „Bejbi” Mąciwoda, Tomasz Kupiec, Michał Barański, Alan Wykpisz, Antoni Dębski, Maciej Garbowski, Paweł Pańta, Jakub Olejnik, Wojtek Famielec
Instrumenty smyczkowe: Nigel Kennedy, Krzesimir Dębski, Krzysztof Lenczowski, Mateusz Smoczyński
oraz jako solista z zespołami:
Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Big Band Akademii Muzycznej we Wrocław i Krakowie, Big Collective Band Wiesława Pieregorólki i wielu innych.
Laureat konkursów:
– II miejsce na 15. Krokus Jazz Festiwal – 2016 (zespołowo)
– II miejsce ex aequo na konkursie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej Novum Jazz Festival w Łomży – 2016 (indywidualnie)
– I miejsce ex-aequo Blue Note Jazz Competition 2015 w Poznaniu (indywidualnie)
– II nagroda (pierwszej nie przyznano) na VI Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 2013 roku (indywidualnie)
– Grand Prix na 2. konkurs Young Best Jazz w Szczecinku w 2012 roku (zespołowo)
– II nagroda na „5th Azoty Tarnów International Jazz Contest” w 2012 roku (zespołowo)
– II miejsce na 48. Wrocławskim Festiwalu „Jazz nad Odrą” w 2012 roku(indywidualnie)
– III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Pianistów Muzyki Rozrywkowej i Artystów Hammondzistów w 2011 roku (indywidualnie – fortepian)
– I miejsce na V Jubileuszowym Konkursie Pianistów Muzyki Rozrywkowej z udziałem Artystów Hammondzistów w 2010 roku (z zespołem Organ Spot)
Stypendia i nagrody:
– Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia co roku w latach 2012-2015
– Nagroda fundacji My Polish Heart w roku 2013
– Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Bełchatowa w latach 2008, 2009, 2011 i 2013
“Na gitarze prawdziwa sensacja i odkrycie festiwalu – Szymon Mika (…) Perfekcja w dopracowaniu szczegółów, bezbłędnie prowadzona improwizacja, silny background bluesowy, swoboda we wszystkich rejestrach z kapitalnymi dopowiedzeniami w wybrzmieniu frazy. (…) Przyznam, że takiej gitary jazzowej to ja dawno w Polsce (gdy chodzi o naszych muzyków) nie słyszałem!”
– Jazz Forum
“Zachwycający gitarzysta”
– Mike Stern

Szymon Mika – jeden z najbardziej utytułowanych gitarzystów jazzowych w Polsce, zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Został uznany Nadzieją Roku 2016 oraz Gitarzystą Roku 2022 według ankiety czytelników i krytyków magazynu Jazz Forum. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem.
W 2016 roku uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w szwajcarskim projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych.
Na co dzień koncertuje z czołówką europejskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty.
O jego grze z entuzjazmem wypowiadały się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami.
Komponuje także autorską muzykę, która znalazła się do tej pory na 8 płytach w tym dwóch – „Unseen” i „Togetherness” – nagranych z autorskim triem, współtworzonym przez Ziva Ravitza i Maxa Muchę. Oprócz tego zrealizował ponad 20 płyt jako muzyk sesyjny, a także wykonuje i komponuje muzykę do filmów.
Nagrody i wyróżnienia:
- Pierwsza Nagroda na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015)
- Nagroda Specjalna na Bielskiej Zadymce Jazzowej (2015)
- Nagroda Specjalna na Krokus Jazz Festival (2014)
- Grand Prix na Grupa Azoty Jazz Contest z autorskim projektem Pałka/Mika Quartet oraz Nagroda Specjalna dla Największego Talentu (2013)
- I miejsce na konkursie Young Best Jazz z zespołem Organ Spot oraz wyróżnienie dla najlepszego solisty (2012)
- II Nagroda na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest z zespołem Organ Spot (2012)
- Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012)
Grzegorz Masłowski – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Akademii Muzycznej w Krakowie. Związany przede wszystkim z krakowskim środowiskiem jazzowym. Zdobywca wielu nagród indywidualnych oraz zespołowych na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach, takich jak: Getxo Jazz Festival (Hiszpania), Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa, Krokus Jazz Festival oraz Tarnów International Jazz Contest. Laureat programu „Młoda Polska 2016” – stypendium przyznawanego przez Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne. Dwukrotny zdobywca nagrody „Andel” za najlepszą jazzową płytę roku 2012 oraz 2022 w Czechach z zespołami Inner Spaces oraz Stepanka Balcarova Septet. W roku 2017 otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku” z zespołem Kajetan Borowski Trio. Współpracował z wieloma czołowymi jazzowymi artystami polskiej sceny jazzowej takimi jak Janusz Muniak czy Piotr Baron. Poza własnym kwartetem na co dzień współpracuje m.in. z Grzegorzem Karnasem, Markiem Dyjakiem, Piotrem Wojtasikiem, Anną Marią Jopek, Markiem Bałatą, Elchinem Schirinovem, Max Klezmer Band, Inner Spaces (PL/CZ), Organ Spot, Piotrem Schmidtem, Adam Kawończyk Quartet, New Bone, Coherence Quartet, Kajetan Borowski Trio, Pałka/Mika Quartet oraz wieloma innymi muzykami. Współpraca ta zaowocowała koncertami podczas festiwali na całym świecie oraz wydanymi kilkunastoma albumami.
Marcin Kaletka – saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (2009r.) oraz Frost School of Music, University of Miami, USA (2013r.) Od 2014 r. wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Marcin współpracował ze znanymi postaciami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak m.in: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Marek Bałata, Aga Zaryan, Leszek Możdżer, Dariusz Oleszkiewicz czy Piotr Wyleżoł. Ma na swoim koncie wiele płyt jako sideman.