Fot. Weronika Kosińska

Agnieszka Wilczyńska. Czołowa polska wokalistka jazzowa, autorka tekstów, pedagog, trener wokalny (m. in. program „Twoja twarz brzmi znajomo”).  Jurorka konkursów wokalnych. Trzykrotnie nominowana do nagrody Fryderyk. Laureatka nagrody “Fryderyk 2016” w kategorii Jazz za płytę „Tutaj mieszkam”- piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – “Pogadaj ze mną” i „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Ambasadorka Szczecina, laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin 2016, laureatka I nagrody na Międzynarodowym  Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 2016 wybierana w wyniku głosowania do reprezentowania sekcji muzyki jazzowej w Radzie Akademii Fonograficznej – obecna edycja  2024-2027.

Od 1998 roku, przez kolejnych 9 lat była wykładowcą śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą śpiewu jazzowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie.

W 2022 roku otrzymała Nagrodę Indywidualną II Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce przyznaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Fot. Weronika Kosińska

Od 2004 roku współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego koncertując m. in. w Nowym Jorku Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej.. Współpracowała  m. in. z: Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną AUXO, Atom String Quartet, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Sinfonia Viva, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polską Filharmonią Sopot, Filharmonią Lwowską, Orkiestrą MACV.

W 2013 r. w Teatrze Polskim w Warszawie zadebiutowała jako aktorka w spektaklu muzycznym LISTY NA WYCZERPANYM PAPIERZE w reżyserii Leny Frankiewicz.

W 2017 r. wystąpiła w filmie MŁYNARSKI- PIOSENKA FINAŁOWA w reż. Alicji Albrecht (Polska Nagroda Filmowa ORŁY 2018).

Płyta WILCZE JAGODY, nagrana  w duecie z Andrzejem Jagodzińskim otrzymała  nominację do nagrody Fryderyk 2020 –  Album Roku Jazz.

Fot. Michał Pańszczyk

W  2020 r.  jako solistka wystąpiła w premierowym projekcie A. Jagodzińskiego „JAZZ SEBASTIAN BACH na orkiestrę, trio jazzowe, głos , violę da gambę”.

W sierpniu 2022 ukazała się płyta REQUIEM (komp. Andrzej Jagodziński) z udziałem Agnieszki

Wilczyńskiej, Grażyny Auguścik, Wojciecha Myrczka, Trio Andrzeja Jagodzińskiego i chóru Camerata Silesia (nominacja do nagrody Fryderyk 2023 Album Roku Jazz).

W październiku 2023 – premiera płyty DEKALOG z muzyką Andrzeja Jagodzińskiego, słowami Wiesławy Sujkowskiej.  W nagraniu płyty wzięli udział : Andrzej Jagodziński Trio, Agnieszka Wilczyńska, Adam Nowak (lider zespołu „Raz, dwa, trzy”), Robert Majewski.