Fot. Kasia Stankiewicz

Zeszłoroczny laureat nagrody Fryderyk w kategorii jazzowy debiut fonograficzny roku za album „MAZE”. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gitarzysta, kompozytor poruszający się swobodnie w różnych gatunkach muzycznych jazz, blues, rock, pop. Jego oryginalne i osobiste brzmienie cechuje duża dynamika, drapieżność, a jednocześnie wrażliwość. Wielokrotnie zapraszany do współpracy z czołówką polskich i zagranicznych muzyków jazzowych, m. in. Frank Mc Comb, Karren Edwards, Eric Allen, Liz Rosa Andre Washington, Raashan Ahmad, Dana Hawkins, Josh Lawrence, Jacques Sequin, Mark Preston oraz Adam Bałdych, Anna Serafińska, Michał Urbaniak, Paweł Tomaszewski, Beata Przybytek, Kinga Głyk oraz wielu innych.

Uczestnik warsztatów i kursów mistrzowskich prowadzonych przez  gwiazdy muzyki jazzowej takie jak Scott Henderson, Dean Brown, Jerry Bergonzie, Dave Libman. Koncertował na festiwalach w Polsce i w Europie m.in. Jazz Jamboree, Silesian Jazz, „Jazz na Kresach”, Alfa Jazz, Algier Jazz,Hilden, JazzTage. Jako sideman pojawia się na ponad 20 płytach studyjnych i live w towarzystwie czołowych polskich i zagranicznych muzyków.

Okładka płyty

O PŁYCIE

„Pomysł nagrania autorskiego materiału w trio pojawił się już jakiś czas temu, więc niektóre kompozycje dojrzewały muzycznie przez jakiś czas i teraz można je usłyszeć w tej finalnej wersji, a niektóre powstały całkiem niedawno. Płyta MAZE –  czyli labirynt, jest pewnym zwieńczeniem mojej dotychczasowej drogi artystycznej jako muzyka – gitarzysty.

Odkąd pamiętam próbowałem grać swoje kompozycje autorskie i najczęściej właśnie w formule trio, której jestem wielkim fanem. Zawsze podobały mi się tria pianistyczne czy saksofonowe i oczywiście gitarowe, tzw. power trio. Jeżeli chodzi o skład trio, to każdy z nas porusza się w różnych stylistykach, niemniej jednak, ważne jest dla mnie to, że wszyscy mamy jazzowy background. To stwarza między nami swoistą nić porozumienia i dzięki temu możemy naturalnie i swobodnie budować kolektywne improwizacje, w których znajduje się dużo elementów transowych, a nawet free.  Z pewnością ciekawym urozmaiceniem są utwory, w których gościnnie pojawia się Paweł Tomaszewski  na organach Hammond, Rhodes oraz na innych instrumentach klawiszowych.

Nagrywanie utworów chciałem zrealizować na tzw. „setkę”, dlatego do współpracy zaprosiłem muzyków, którzy posiadają ogromne doświadczenie, elastyczność,  a także doskonale rozumieją, o jaką przestrzeń muzyczną mi chodzi.  Zarówno Sławek, jak i Paweł mają w tych utworach duże pole do popisu, miejsce na swoją wypowiedź i każdy z nich wnosi do tej konfiguracji coś szczególnego, oryginalnego, a tym samym bardzo ciekawego.

Muzykę, którą wykonujemy można w pewnym sensie nazwać fusion. W poszczególnych utworach usłyszymy elementy jazzu, bluesa, rocka, a także muzyki funk. Znajdują się w nich również transowe groovy, nieregularne metrum, a także momenty improwizowanej muzyki open. Wszystko to tworzy swoisty labirynt mojej muzycznej ścieżki, stąd też nieprzypadkowy jest również tytuł mojej płyty, którym jest słowo MAZE. „

– Andrzej Gondek

LInki:

(132) The Making of: Andrzej Gondek Trio. MAZE – a new album release, summer 2022 – YouTube

Andrzej Gondek Trio – MAZE (emuze.me)

http://andrzejgondek.pl/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100083180566380

https://instagram.com/andrzej_gondek?igshid=MzNlNGNkZWQ4Mg==