Fot. Basia Marzec 

Hania Derej ur. 18.01.2005 r. – kompozytorka, pianistka, dyrygent. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu jazzowego i klasycznego w Bielsku Białej. Aktualnie studentka Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku dyrygentury symfonicznej oraz Conservatorium van Amsterdam na kierunku kompozycji i aranżacji jazzowej. Jest autorką ponad 100 kompozycji, z których część́ została zarejestrowana na sześciu płytach m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia w Katowicach.

Hania tworzy muzykę̨ w rożnych stylach, w tym z gatunku muzyki jazzowej, ilustracyjnej, kameralnej, czy też elektronicznej. Muzyka Hani pobudza wyobraźnię̨, charakteryzuje się̨ melodyjnością̨ i niesie ze sobą̨ emocjonalny przekaz. Hania jest laureatką nagród kompozytorskich, w tym np. Nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje podczas 6. Junior jazz Wadowice 2023, Nagroda „Młody Kompozytor 2021 i 2022” ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas XVI i XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. W ramach wspomnianego forum pianistycznego Hania została także laureatką nagród pianistycznych, jak np. wyróżnienie za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej (wariacje jazzowe K.Wileńskiego n/t Chopina na orkiestrę̨ kameralną i trio jazzowe) oraz koncertu z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” (koncert fortepianowy n.1 C-dur op. 15 L.v.Bethoveena).

Jako dyrygentka, Hania miała okazje prowadzić następujące orkiestry m.in. Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej, Elbląską Orkiestrę Kameralną, Lwowską Orkiestrę Kameralną „Akademia” oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Czechach. Na koncertach prezentuje się w rożnych składach instrumentalnych w zależności od prezentowanych kompozycji. Oto niektóre z nich:

– solo piano – jest to muzyka ilustracyjna, filmowa:

– skład kameralny – również klimat filmowo ilustracyjny ale na większe instrumentarium

– Hania Derej Quintet – muzyka jazzowa w składzie: piano, saksofon tenorowy, puzon, gitara basowa i perkusja

Oprócz tego zamieszczamy jeszcze link z dyrygowania:

Link do strony internetowej: www.haniaderej.com

Link do strony na facebooku: https://www.facebook.com/PianistkaKompozytorDyrygent

Link do instagrama: https://instagram.com/hania_derej?igshid=NTc4MTIwNjQ2YQ==

Dzięki NTG Hania Derej pojawiła się w następujących mediach: Polska Płyta / Polska Muzyka (recenzja płyty) i w Pro Radiu w audycji wieczornej Krzysztofa Kosińskiego.