Fot. Okładka płyty

(un)balanced to historia o poszukiwaniu równowagi we współczesnej rzeczywistości, mierzeniu się z wszechobecnym zalewem informacji i próbie odnalezienia inspiracji w codziennej rutynie.

Album objęliśmy naszym patronatem medialnym.

Kompozycje lidera kwintetu są odzwierciedleniem tytułowego balansowania między porządkiem, a chaosem. Łączą harmonię z nieładem, dysonans z konsonansem, swobodną improwizację z zamkniętymi formami. Materiał, w myśl tytułowej przeciwwagi, spaja wymagające formy i rozwiązania rytmiczne z melodyjnymi tematami. Muzycy, czerpiąc inspiracje ze zróżnicowanych nurtów, sięgających od jazzu tradycyjnego po skandynawską scenę improwizowaną i współczesny nowojorski jazz, tworzą brzmienie oparte na kontraście, pełne ekscytującego napięcia. Utwory scala seria „studies” – improwizacji wykonanych solo i w duecie, zbliżająca słuchacza do osobistych doświadczeń i stylu każdego z instrumentalistów. Te zaimprowizowane muzyczne wypowiedzi pełnią rolę wstępów i zakończeń kompozycji, stanowiąc zarazem pole do indywidualnej interpretacji utworów Jakuba przez członków zespołu. „Studies” to refleksja na temat ludzkich odruchów, emocji i intencji. Formację tworzy pięciu indywidualistów aktywnie działających na londyńskiej scenie jazzowej: Jakub Klimiuk – gitara, Simeon May – saksofon tenorowy, Cody Moss – fortepian, Kinzan – kontrabas i Adam Merrell – perkusja. W dwóch utworach do zespołu dołącza jeden z pionierów współczesnej brytyjskiej sceny jazzowej, saksofonista Mark Lockheart, dzieląc się swoim niezwykłym brzmieniem,doświadczeniem i empatią.


TWÓRCY //
Album został zarejestrowany 21go i 22go września 2023 w studio Fish Factory, Londyn,
realizatorem był Sonny Johns
Miks – Sonny Johns w studio The Nave (listopad/grudzień 2023)
Master – Tom Leader (styczeń 2024)
Projekt okładki, oprawa wizualna – Ania Kliniewska

Fot. Daria Szczygieł

Jakub Klimiuk – gitarzysta i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Guildhall School of Music & Drama w Londynie.
Współpracował ze znakomitymi artystami, m.in. Mark Lockheart, Jonas Kullhammar, Krystyna
Stańko, John Horler (pianista Cheta Bakera) i występował na festiwalach Rhodes & South Aegean
International Jazz Festival, Sopot Molo Jazz Festival, Ladies Jazz oraz salach koncertowych takich
jak Filharmonia Bałtycka.
W 2022 roku zadebiutował jako lider z albumem EP pt. „Reluctance” z autorskimi kompozycjami nagranym ze swoim londyńskim kwintetem. Zespół koncertował w czołowych brytyjskich klubach jazzowych, m.in. Verdict Jazz Club, PizzaExpress Live, The Spotted Dog Jazz. Nowa płyta kwintetu, z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Marka Lockhearta znanego ze współpracy z artystami ECM – Kenny Wheeler, Norma Winstone, Django Bates oraz NDR Big
Band, ukazała się w maju 2024.
W swojej twórczości wykorzystuje techniki kompozytorskie wywodzące się ze współczesnej muzyki poważnej oraz skupia się na eksperymentowaniu z muzycznymi formami w kontekście jazzowych kompozycji. Jego utwory łączą zaaranżowane struktury, często oparte na kontrapunkcie i kontraście, z elementami swobodnej improwizacji. Inspirację czerpie ze sceny nowojorskiej, m.in. Mark Turner, Jonathan Kreisberg, Aaron Parks oraz skandynawskiej, Petter Eldh, Jakob Bro. Koncertował oraz brał udział w warsztatach z Guildhall Studio Jazz Orchestra pod kierownictwem wybitnych amerykańskich i brytyjskich kompozytorami, dyrygentów – Jim McNeely (suita „Paul Klee”) oraz Mark-Anthony Turnage (projekt „Scorched” – Scofield Orchestrated). Jest aktualnie jednym z organizatorów serii koncertów, „Whirpool”, prezentujących autorską twórczość młodych artystów w legendarnym londyńskim klubie Vortex Jazz Club.
Twórczość:
https://youtu.be/11VIGEWW_xA?si=kAi65dF_vA3tSFdP
https://youtu.be/MGyo4Uh-eFo?si=319A11PnKbBci56G
https://youtu.be/4K1RgFUZ7R8?si=5ccePOM7Pn70YBtB
Strona internetowa i social media:
https://www.jakubklimiuk.com/
https://www.instagram.com/klimiukjakub?igsh=bjZnZzU0ZjlvM3l0&utm_source=qr
https://www.facebook.com/JakubKlimiukQuintet

Fot. Mat. prasowe

Media:

______________________________________________________________________________________________

13 czerwca 2024 w audycji Rafała Zbrzeskiego usłyszeliśmy utwór z płyty Jakub Klimiuk Quintet, którą objęliśmy naszym patronatem medialnym.

______________________________________________________________________________________________

Oto recenzja płyty „(un)balanced” Jakub Klimiuk Quintet autorstwa Piotra Iwickiego – Ambasadora New Talents Generation w czerwcowym (6/2024) numerze Magazynu Jazz Forum.

______________________________________________________________________________________________

27 maja 2024 w audycji Jarka Zarychty Kolory Jazzu w Radiu Radom wybrzmiały utwory z debiutanckiej płyty Jakuba Klimiuka „(un)balanced”, którą objęliśmy naszym patronatem medialnym.

______________________________________________________________________________________________

A 14 maja w portalu Polska Płyta /Polska muzyka pojawiła się świeżutka recenzja debiutanckiego albumu Jakuba Klimiuka i jego kwintetu, którego płytę „(un)balanced” objęliśmy naszym patronatem medialnym. Gratulujemy 4 gwiazdek i zapraszamy do lektury:

Jakub Klimiuk Quintet – “(un)balanced” [RECENZJA] – Polska Płyta / Polska Muzyka (polskaplyta-polskamuzyka.pl)

______________________________________________________________________________________________

7 maja w audycji Krzysztofa Kosińskiego Pro Jazz w internetowym Pro Radiu usłyszeliśmy utwory z płyt: Jakub Klimiuk Quintet „(un)balanced” (debiutanckiej), którą objęliśmy patronatem medialnym oraz projektu o nazwie S.E.A. z płyty „Inflow”.

______________________________________________________________________________________________

24 kwietnia 2024 w portalu Polska Płyta/Polska Muzyka ukazała się zapowiedź recenzji debiutanckiej płyty Jakuba Klimiuka Quintet pt. „(un)balanced”:

Jakub Klimiuk Quintet z nowym albumem “(un)balanced”! – Polska Płyta / Polska Muzyka (polskaplyta-polskamuzyka.pl)

Fot. Grain Addiction