Fot. Paulina Mazur

Hania Derej Quintet to wyjątkowy projekt. 21 czerwca w Klubie Bardzo Bardzo odbędzie się premiera jego pierwszego albumu, a dokładnie tego samego dnia będzie miała miejsce światowa premiera albumu zespołu na streamingach!

Zespół powstał w 2022 roku prezentując się podczas Międzynarodowych warsztatów jazzowych w Chodzieży CHOJAZZ2022. Od tamtej pory liderka – pianistka, zaczęła komponować i powiększać materiał koncertowy. Utwory, które były tworzone w biegu, w podróży, między lekcjami, czy w pociągu są odzwierciedleniem stanu ducha, emocji, przemyśleń, sytuacji w jakich znajdowała się artystka będąc w ostatniej klasie liceum. Materiał został nagrany w październiku 2023 roku w studio Polskiego Radia Katowice i ukaże się pod szyldem Holenderskiej wytwórni ZenneZ Records. Dwa poprzedzające single otrzymały wiele pozytywnych opinii i dostały się na prestiżowe playlisty w Polsce i zagranicą, m.in „EQUAL Spotify”, „New Music Friday Polska”, „Fresh Finds Polska” i „Fresh Finds Jazz” (USA).

W piątkowy premierowy wieczór 21.06.2023 zespół zagrał w następującym składzie:

Hania Derej – piano
Tymon Okolus – puzon
Cyryl Lewczuk – saksofon
Szymon Mika – bas
Kuba Długoborski – perkusja

„EVACUATION” to moja pierwsza płyta jazzowa i 8 w mojej dyskografii. Jest to jednoznaczne z otwarciem się na nowe rzeczy i wykorzystaniem zgromadzonej wiedzy i doświadczenia szczególnie podczas ostatnich czterech lat spędzonych w szkole muzycznej w Bielsku Białej. Sam tytuł zrodził się podczas pierwszego dnia nagrań, kiedy to będąc w studio musieliśmy je opuścić z uwagi na ćwiczenia ewakuacyjne. Wtedy właśnie wychodząc ze studio pojawił się pomysł, aby nazwać płytę „EWAKUACJA”. Tym hasłem zaczęliśmy dzień i mimo wszystko gdzieś się po drodze przewijało. Bardzo spodobał mi się ten pomysł, ponieważ odwzorowuje to co chciałam przekazać i pokazać muzyką zawartą na płycie, również pod względem dynamiki utworów. W mojej dyskografii jazzu jeszcze nie było, jest to coś nowego, idę w nowym kierunku, nową stronę, a patrząc na obecny czas i ilość rzeczy, która się dzieje to właściwie biegnę. Ja się ciągle gdzieś ewakuuję. Oprócz tego moją muzyką chciałam przenieść słuchacza gdzieś indziej i dać mu chwilę wytchnienia, oddechu od codzienności, to też materiał zawarty na płycie ma „ewakuować” słuchacza do miejsca, w którym właśnie chciałby się znaleźć. Każdy z nas ma takie miejsce, a ten album ma nam w tym pomóc.”

Hania Derej

11 lipca w audycji Krzysztofa Kosińskiego Pro Jazz mogliśmy ponownie usłyszeć utwory Hani z ostatniej płyty „Evacuation”.

Fot. Paulina Mazur

______________________________________________________________________________________________

Z kolei w zeszłym tygodniu mogliśmy usłyszeć utwory z najnowszej płyty Hani Derej na antenie Radiowej Trójki w jazzowej wieczornej audycji Mariusza Owczarka.

______________________________________________________________________________________________

2.07.24 na falach Pro Radia w audycji Pro Jazz usłyszeliśmy 2 utwory Hani Derej Quintet.

Fot. Basia Marzec

______________________________________________________________________________________________

2.07.24 na stronach portalu Polska Płyta/Polska Muzyka ukazała się zapowiedź recenzji jazzowej płyty Hani Derej Quintet. Zachęcamy do lektury oraz do wysłuchania na wielu streamingach znakomitego albumu „Evacuation” , której jesteśmy patronem medialnym.

______________________________________________________________________________________________

W czwartek 13 czerwca o g. 19.00 zaprosiliśmy przed audioodbiorniki internetowe i nie tylko, bowiem w Radiu Kraków w autorskiej audycji Rafała Zbrzeskiego „Jazzowy bazar” został zaprezentowany utwór Jakuba Klimiuka Quintet z płyty „(un)balanced”, a także Hani Derej Quintet pt.: „Evacuation”. Jesteśmy patronem medialnym obydwu tych albumów.

______________________________________________________________________________________________

5 czerwca 2024 w audycji Krzysztofa Kosińskiego Pro Jazz w internetowym Pro Radiu można było usłyszeć nowy singiel Kompozytorki Hani Derej objętej naszą opieką medialną.