Saksofonista tenorowy, altowy, sopranowy, multiinstrumentalista, aranżer, muzyk sesyjny.

Wychowanek prof. Jarosława Knyszki w klasie klarnetu w PSM w Szprotawie, absolwent Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie klarnetu prof. Jarosława Wachowiaka. W roku 1998 rozpoczął dalszą edukacje na Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego prof. Zdzisława Nowaka, którą kontynuował w klasie saksofonu prof. Jerzego Jarosika na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W swojej karierze artystycznej zadebiutował w orkiestrze Zbigniewa Górnego.

Współpracował z artystami polskiej sceny jazzowej takimi jak :Andrzej Przybielski, Zdzisław Babiarski, Piotr Biskupski, Grzegorz Nadolny, Zbigniew Wrombel, Filip Wojciechowski, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Marcin Pendowski. Jak również z zespołami – Strefa Zero, Samhokin Band, The Ślub, Switch On Quintet, Mamarytmia, Sinatra Project, Wolny Band, Wojtek Korda.W roku 2006 zdobył wyróżnienie solistyczne na festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu.

Fot. Maciej Błaszkowski

Od wielu lat współpracuje z big bandami poznańskimi jako solista insrumentalny. W 2008 roku z zespołem Switch On Quintet zdobył Grand Prix na festiwalu jazzowym w Siofók (Węgry) i z tym samym zespołem znalazł się w ścisłej czołówce zespołów na festiwalu jazzowym w Usti nad Łebą(Czechy). Jako instrumentalista solowy zdobył pierwsze miejsce siódmej edycji konkursu w Szczecinie – „Zmagania Jazzowe”. Z Quintetem Macieja Fortuny zajął 2 miejsce na festiwalu jazzowym dla młodych muzyków w Krakowie – Jazz Juniors 2008.

Od roku 2012 na stałe współpracuje z gitarzystą, kompozytorem i wokalistą Rayem Wilsonem który zastąpił Phila Colinsa w zespole Genesis. Owoce ich współpracy to nie tylko koncerty w Polsce i na całym świecie ale również nagranie w 2013 roku w kooperacji z Polskim Radiem płyty zatytułowanej „Chasing Rainbows” zawierającej 12 utworów utrzymanych w typowym brzmieniu brytyjskiego rocka.

Marcin Kajper – Observation Deck „Elevator Music” – YouTube

Marcin pojawił się dzięki NTG w portalu Polska Płyta / Polska Muzyka.