Fot. Jarek Wierzbicki

Altowiolista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Działalność w różnych obszarach, zarówno muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki improwizowanej, pozwala mu na kreowanie swojego indywidualnego stylu, dzięki czemu muzyk wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom.  Artysta stale poszukuje nowych środków wyrazu eksplorując jednocześnie nieznane dotąd możliwości jakie daje altówka – dotąd śladowo wykorzystywana we współczesnym języku jazzowym. Próba definicji i umiejscowienia tego instrumentu w nowym kontekście jest jednym z bardziej interesujących przedsięwzięć na polskiej scenie muzycznej.

Michał Zaborski jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. J. Rakowskiego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Portschach (Austria), Międzynarodowego Konkursu Altówkowego w Bled (Słowenia).

Jest członkiem zespołu Atom String Quartet, z którym zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz czterokrotnie sięgnął po nagrodę Fryderyk. Jako muzyk gościnny, wielokrotnie zapraszany do udziału w projektach jazzowych i etno co zaowocowało m.in. Złotą Płytą za album Moniki Borzym – ”Back To The Garden”, współpracą z Cezarym Konradem czy Kapelą ze Wsi Warszawa – płyta „Święto Słońca”.

Od 2008 roku jest prowadzącym grupy altówek w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej.

Na gruncie muzyki klasycznej, jako kameralista współpracował z czołowymi, polskimi  muzykami takimi jak: Stefan Kamasa, Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran, Rafał Kwiatkowski, Robert Morawski, Kuba Jakowicz, Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik.

W 2019 roku, nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia, ukazał się debiutancki, autorski album Michała Zaborskiego – „Feeling Earth”. Płyta zebrała wśród krytyków pozytywne recenzje i przynosi rzadkie zestawienie instrumentu jakim jest altówka z tradycyjną sekcją jazzową. To pierwsze tego typu połączenie w polskiej muzyce jazzowej. Formacja Michał Zaborski Quartet otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii Fonograficzny Debiut Roku- Jazz.

linki: https://www.youtube.com/@zaborsound/videos

Atom String Quartet EN – Atom String Quartet