OLA BŁACHNO

Ola Błachno – wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów, skrzypaczka. Jej muzyka jest jak ona sama: refleksyjna, liryczna, ale i bardzo żywiołowa. Trudno o jednoznaczne określenie stylu twórczości artystki. Według niej jest to zestawienie nowoczesnego jazzu z wpływami musicalu i songwriting’u. Jej kompozycje, bogate w improwizacje wokalne i instrumentalne, dopełnione są osobistymi teksami, w których opowiada ona o otaczającej ją rzeczywistości oraz jej własnym świecie emocjonalnym.

Fot. Filip Błażejowski

W 2019r. ukazał się jej debiutancki album Ola Błachno „How to be me”, który nagrała wraz ze swoim zespołem Ola Błachno Quartet, w skład którego wchodzą: Mateusz Kaszuba (fortepian), Patryk Dobosz (perkusja), Michał Aftyka (kontrabas). Znajdujące się na płycie utwory to autorskie kompozycje i teksty inspirowane doświadczeniami związanymi z życiem w wielokulturowym Berlinie, gdzie artystka ukończyła wokalistykę jazzową w renomowanym Universität der Künste Berlin (Jazz- Institut Berlin) pod okiem takich muzyków jak Judy Niemack, Greg Cohen. Następnym krokiem w jej rozwoju muzycznym były podwójne studia magisterskie: kompozycja i aranżacja jazzowa w Universität der Künste Berlin – Jazz- Institut Berlin oraz wokalistyka jazzowa w Hochschule für Musik FRANZ LISZT Weimar.

Niektóre z wyróżnień i nagród na jej koncie to: III nagroda w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu 2018 (Novum Jazz Festival), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie NIEMEN NON STOP, wyróżnienie w Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2022. Ola Błachno występowała na takich festiwalach jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Kurt Weill Fest i innych. Ponadto, Ola brała udział w kilkudziesięciu warsztatach jazzowych w kraju i za granicą. Poza działalnością w Ola Błachno Quartet artystka współpracuje z Retro Orchestra oraz współtworzy projekt Błachno/Derlak „Evans Revisited” (Błachno, Derlak, Pulcyn, Dobosz). W przeszłości współpracowała ona również z Teatrem Rampa oraz Filharmonią Narodową.

Dopełnieniem, a zarazem podsumowaniem muzyki Oli Błachno jest jej życiowe motto, które jest cytatem zaczerpniętym z książki „Ania z Avonlea” kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery: „Ja zaś pragnęłabym upiększać życie (…) pragnę, aby dzięki mnie [ludzie] przeżyli jakąś radość… Radość, której by nie mogli zaznać gdyby mnie nie było na świecie:

Oto przykład jej nagrania z debiutanckiej płyty„`;

Oto przykłady jej wykonań: