Album Portret to najnowsza pozycja w dyskografii Mary Rumi – multiinstrumentalistki, wokalistki, kompozytorki i aranżerki. Album w formie cyfrowej to sfinalizowanie sześciomiesięcznej pracy stypendialnej, w której Mary Rumi wdała się w słowno-muzyczny dialog z poetką Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. W nagraniach live ciepłe brzmienie fortepianu łączy się z wyrazistym głosem Artystki, co stanowi ciekawą propozycję muzyczną nie tylko dla fanów jazzu.

Mary Rumi ponownie zaprasza do swojego muzycznego pamiętnika. Tym razem w bardziej intymnej, solowej atmosferze przy fortepianie. Muzyczny dialog Mary Rumi z Marią Pawlikowską-Jasnorzewską to najnowszy projekt Artystki, zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na płycie znajduje się 10 utworów z tekstami takich wierszy, jak: Róża, lasy i świat, Spalone rękopisy czy Stwórca.

To nie tylko „poetka miłości”, jej klucz metafor, spostrzeżeń i świadomość społeczna sprawiały, że czułam się jak w „emocjonalnym domu”. Nie potrafię wyobrazić sobie bardziej osobistego spotkania z poetką, niż w formie takiej ponadczasowej współpracy i na zawsze będę już czuła, że wymieniłyśmy się pamiętnikami na przestrzeni stu lat. – tłumaczy Mary Rumi.

Cyfrowo wydany album jest dostępny we wszystkich najpopularniejszych serwisach streamingowych, takich jak: Spotify, Tidal, YouTube Music czy Apple Music. W drugiej połowie lipca odbędzie się premierowy koncert, podczas którego nie zabraknie niespodzianek muzycznych i wizualnych, przygotowanych przez Artystkę.