Fot: Bart Heemskerk

Przed Wami wywiad przeprowadzony z Oskarem Strajnem – przedstawicielem ESNS – czyli największego w Europie festiwalu showcasowego. Dzięki artykułowi dowiecie się o tym dlaczego warto aplikować na ten festiwal i co Wam przyniesie, jeśli się na niego dostaniecie. Kontakt został przez nas nawiązany dzięki panelowi podczas NEXT FEST Music Showcase and Conference, w którym uczestniczyli członkowie zarządu Music Export Poland, czyli Marek Hojda i Tamara Kamińska opowiadając o projekcie. Byli tam też artyści, którzy występ na ESNS mają już za sobą i relacjonowali swoje wrażenia z festiwalu.

NTG: Więc najpierw powiedz nam w kilku słowach, czym jest ESNS? Kiedy kolejna edycja?

OS: ESNS to festiwal showcase’owy i konferencja muzyczna poświęcona muzyce europejskiej. Specjalizujemy się w sektorze live a spośród 4400 delegatów, którzy co roku uczestniczą w konferencji, gościmy ponad 400 bookerów festiwalowych z całej Europy i świata. Kolejna, 38-ma edycja odbędzie się w dniach 17-20 stycznia 2024 r.

NTG: Kiedy nadejdzie czas, o którym powinniśmy wiedzieć, czy powinniśmy złożyć zgłoszenie?

OS: ESNS otwiera nabór dla europejskich artystów co roku 1 maja i zamyka je 1 września. Poszukujemy zaczynających swoją karierę, ekscytujących i obiecujących artystów, którzy chcą występować poza swoimi krajami. Najlepsze zgłoszenia to te, które zaprezentują niepowtarzalną i znakomitą muzykę, a jednocześnie także profesjonalne podejście. Zapraszamy artystów, którzy nie mają managementu, ale zawsze plusem dla nich będzie posiadanie managera, agenta czy wytwórni, którzy będą mogli ich wesprzeć ich działanie podczas festiwalu.

NTG: Jakie są korzyści zespołów biorących w nim udział?

OS: Wszyscy artyści zakwalifikowani na ESNS mają wielką szansę na zaprezentowanie się profesjonalistom muzycznym na całym kontynencie i za granicą, a także na większą widoczność w mediach. ESNS współpracuje z EBU (European Broadcasting Union), w przeszłości ściśle współpracował z NPO/3FM – holenderskim nadawcą publicznym ARTE (https://www.arte.tv/fr/videos/RC-014438/eurosonic-noorderslag /), WDR Rockpalast (https://www1.wdr.de/fernsehen/rockpalast/events/eurosonic-dreiundzwanzig-medien-100.html), KEXP (https://www.kexp.org/watch/queralt-lahoz -full-performance-live-on-kexp/) i innymi partnerami medialnymi.

NTG: Jak powinna wyglądać zgłoszenie? Jak długi powinien być film lub inny rodzaj prezentacji dorobku zespołu lub wykonawcy? (zdjęcia? opis?)

OS: Aplikacja do zgłoszeń jest bardzo prosta, jej wypełnienie zajmie 10-15 minut. Pomocne w ocenie artysty byłoby dodanie nagrania z koncertu. Należy wspomnieć, czy wykonawca czy zespół grał wcześniej na jakichś festiwalach, koncertował za granicą, czy przesłać recenzje prasowe. Ponieważ otrzymujemy wiele aplikacji, dobrze jest upewnić się, że zespół się czymś wyróżnia.

Fot: Sander Baks

NTG: Czego powinniśmy się spodziewać, gdy dotrzemy do ESNS? Jak należy się do tego przygotować? Czego nie powinniśmy pomijać?

OS: Artyści zazwyczaj zajmują się przygotowywaniem do swojego występu na ESNS! Dlatego warto skorzystać z pomocy kogoś, kto nie należy do zespołu, aby był obecny na konferencji i tam reprezentował artystę. Menedżer lub agent powinni działać w imieniu artysty na ESNS, tak, aby byli w stanie pomóc mu w przyciągnięciu najważniejszych osób do współpracy. Istotne jest również, aby dobrze przygotować się w tej części ESNS, w której uczestniczą profesjonaliści muzyczni. Nie wystarczy pochwalić się znakomitym występem.. Ważne jest także to, żeby zespół i jego przedstawiciele zrobili research bazy danych delegatów naszej konferencji. To pomoże im dotrzeć do profesjonalistów, którzy mogą być zainteresowani współpracą.

NTG: Dlaczego to takie ważne, aby Polska była krajem, który poprowadzi kolejną edycję ESNS?

OS: Każdego roku koncentrujemy się na innym kraju europejskim, który otrzymuje wyjątkową okazję do zaprezentowania większej liczby artystów niż w innych latach, ale także do zwiększenia ich rozpoznawalności przed profesjonalistami muzycznymi z innych krajów. Chcemy również udostępnić scenę na konferencji polskim profesjonalistom, aby mogli zaprezentować polski rynek muzyczny.

NTG: Cieszymy się zatem, że Polska będzie krajem wiodącym w przyszłym roku i że wydarzenie to wspiera Music Export Poland. Podniesie to rangę naszych kandydatów na artystów występujących podczas ESNS. Dziękujemy za rozmowę

OS. To ja dziękuję, i do zobaczenia na ESNS.