W dniach 4-7 czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim odbędzie się 13. Edycja Enter Enea Festival. Na gości festiwalu czekać będą premiery, prawykonania, projekty specjalne i muzyczne. Wszystko to jak zawsze pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera

Za sprawą Enter Enea Festival Jezioro Strzeszyńskie na cztery dni zmieni się w Polską stolicę jazzu. Za program niezmienni od lat odpowiada nasz wybitny muzyk Leszek Możdżer. Jego osoba to gwarancja nie tylko jakości, ale i oryginalności. Zresztą podkreślają to sami organizatorzy – Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów.

Fot. Kasia Stańczyk

4 czerwca to dzień otwarty, który zostanie uświetniony dwoma koncertami – niespodziankami. Start o godzinie 18:00. Ponadto tego dnia zaplanowano odsłonięcie nowej instalacji autorstwa prof. Izabelli Gustowskiej “…siała Baba mak…”. Poszerzy ona kolekcję stałą w Poznań Visual Park. 5 czerwca na scenie pojawi się m.in. tunezyjski mistrz lutni oud Dhafer Youssef, który odbywa premierową trasę albumu  “Street of Minarets” – będzie to polska premiera koncertowa wydawnictwa. Zwieńczeniem tego dnia Enter Enea Festival będzie prapremiera nowego albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV  pt. Composites. Prezentowany materiał to sześć utworów, z których cztery (zatytułowane Compositum I,II,III,IV) nie są kompozycjami, a kompozytami, będącymi mistrzowskim połączeniem kompozycji i improwizacji. Partie fortepianu zostały przez Leszka Możdżera zaimprowizowane, a do tych improwizacji artysta dopisał partyturę dla  orkiestry. Dwa pozostałe utwory – Ballad For Lars, zadedykowany szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny Natalladia – Możdżer skomponował klasycznie. Usłyszymy je w wykonaniu orkiestry z gościnnym udziałem perkusjonalistki, Patrycji Betlej. Koncert poprowadzi maestro Marcin Sompoliński.

Fot. Kasia Stańczyk

Kolejny dzień festiwalu otworzą wspólnym koncertem na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer.  Adam Makowicz bez wątpienia jest postacią ikoniczną dla polskiej pianistyki jazzowej. Leszek Możdżer dostał pierwszą płytę Adama Makowicza kiedy miał osiem lat i tak zaczęła się jego przygoda z jazzem. Cudownie będzie móc usłyszeć ich obu na scenie. Wtorkowa premierą będzie “Mélusine” Cécile McLorin Salvant, który  odbędzie się w ramach światowej trasy promującej album tej amerykańskiej  wokalistki o haitańskich korzeniach, trzykrotnej laureatki Grammy. Uznawana jest za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej. Zwieńczeniem dnia będzie prawykonanie kompozycji powstałych na zamówienie Festiwalu i dedykowanego Jezioru Strzeszyńskiemu, którego autorem jest Rafał Zapała. Ostatniego dnia festiwalu wystąpią: Gloria Campaner Trio „Astor” oraz Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet feat. Leszek Możdżer. Będzie to uczta duchowa dla wszystkich wielbicieli jazzu i nie tylko.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny.  Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Zapraszamy na stronę organizatora: Enter Enea Music Festival (enterfestival.pl)

Serdecznie zapraszamy do Poznania!!!