W dniach 14-16 września 2023 roku w Łodzi odbędzie się Festiwal Showcasowy, którego organizatorami będą Fundacja Independent i Miasto Łódź.

Artyści poszukujący, ale i ci, którzy już znaleźli swoje miejsce na scenie. Żywe legendy, od których wciąż można się wiele nauczyć i debiutanci, wyznaczający nowe kierunki w muzyce. Na Great September zaproszona została ponad setka wykonawców, by jak najlepiej i jak najszerzej pokazać bogactwo polskiej sceny muzycznej. 

Pojawi się wśród nich Kaśka Sochacka, czyli muzyczne objawienie ostatnich lat. W 2021 roku wygrała Sanki – plebiscyt na najciekawszą nową twarz w polskiej muzyce, w 2022 zgarnęła Fryderyki za debiut roku i najlepszy album indie pop. Dzisiaj jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia, znakomicie wypadającą na żywo.

Po bardzo udanym i gorąco komentowanym występie na pierwszej edycji Great September, do Łodzi wróci Jann – klasycznie wykształcony, ale oddany muzyce z pogranicza popu i alternatywy wokalista, który po debiucie na poprzedniej edycji festiwalu szybko stał się ulubieńcem publiczności. Niesiony swoim singlem „Gladiator”, z pewnością podbije festiwalową scenę raz jeszcze.

Fot. Własność NTG

Ta już czeka na silną reprezentację rodzimego hip-hopu, który na Great September wybrzmi w swoich najlepszych odsłonach. W Łodzi zamelduje się Włodi – współtwórca kultowych na rapowej scenie składów Molesta i Parias oraz autor siedmiu solowych płyt (w tym najnowszej „HHULTRAS”). Na żywo usłyszymy też reprezentanta Wrocławia, cierpliwie budującego swój wizerunek i klimat kolejnych wydawnictw, Guziora, a także chłopaków z Krakowa, którzy wiedzą, jak grać twardo, choć z dystansem – ekipę Ćpaj Stajl. 

Nie zabraknie również młodszego, przebojowego pokolenia raperów. Z materiałem z wydanego w 2023 roku debiutu „Mowa węży”, na którym gościli m.in. Kaz Bałagane oraz Malik Montana, wystąpi reprezentant Łodzi – Asster. Na Great September pojawi się też Nypel – świeży nabytek wytwórni SBM Label, który z wizyty w „Hotelu Maffija 2” wrócił Diamentową Płytą. Z NOBOCOTO Studio, gdzie nagrywano najsłynniejsze płyty hiphopowe w Polsce, przyjedzie Bryan – wcześniej pracujący jako realizator, teraz wydający własną muzykę. Co to znaczy być „Up!”, jak nawija w jednym ze swoich najnowszych singli, pokaże nam pochodzący z warszawskiego Gocławia Młody West. A OSQAR – 21-latek z Lubina – jak brzmi na żywo wydany w Def Jamie, a potem bardzo dobrze przyjęty, numer „Bergamotka i paczula”. 

Na Great September mieszają się gatunki muzyczne, spotykają też różne pokolenia artystów. I to przy wyjątkowych okazjach! Podczas drugiej edycji świętować będziemy okrągłe jubileusze prawdziwych legend polskiej sceny: 40-lecie zespołów Moskwa oraz Wanda i Banda. 55 lat po swoim debiucie na estradzie zaśpiewa u nas również jedna z najwybitniejszych wokalistek, Alicja Majewska.