Fot. M. Storma

Autorski materiał zespołu Irka Zapolska Quartet to żywiołowe połączenie swobodnej improwizacji ze ściśle zapisanymi kompozycjami. Pragnąc budować bliskie relacje ze słuchaczem, zespół skupia się na przybliżeniu gatunku oraz zainteresowaniu widza otwartą koncepcją muzyczną. Ich debiutancki album, wydany w 2023 roku, został zaprezentowany w formie teatralnej premiery. Kompozycje zespołu zawarte na płycie Perception of Preception opowiadają o postrzeganiu rzeczywistości przez pryzmat wartości i utartych opinii. To historia o dojrzewaniu i próbie poszukiwania własnej tożsamości po drugiej stronie lustra. Warstwa tekstowa utworów jest oniryczną wariacją na temat znanych nam z dzieciństwa opowiadań. Wykorzystuje fragmenty powieści Charlesa Lutwidge’a Dodgsona Alicja w krainie czarów oraz wiersza absurdalnego Jabberwocky. Poprzez ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata stanowi on próbę interpretacji otaczającej nas rzeczywistości.

Fot. M. Storma

Płyta została nagrana w składzie: Irka Zapolska (wokal), Dominik Kisiel (fortepian), Filip Arasimowicz (kontrabas) oraz Maksymilian Kreft (perkusja). Kwartet w 2019 roku zdobył Grand Prix Ladies’ Jazz Festival w Gdyni, a w konkursie na Indywidualność Jazzową 57. edycji festiwalu Jazz nad Odrą uzyskał nagrodę specjalną dla Irki Zapolskiej oraz II miejsce dla zespołu Irka Zapolska Quartet.

(…) „Perception of Preception” to solidna dawka sztuki. Nie jest to album pełen piosenek wyśpiewanych przez kolejną, dobrze rozwijającą się wokalistkę. Album ten jest trudny, zarysowany, poszarpany i wiele razy dramatyczny. Ma wiele twarzy, ale co za tym idzie ma jeszcze więcej odpowiedzi. Co mnie zawsze zadowala najbardziej, odpowiedzi te nie są klarownie podane na tacy, a trzeba je sobie samemu znaleźć i rozgryźć. Dochodzimy do punktu, gdzie muzyka łączy się z granicami filozofii. (…)

Przemek Urbaniak; Jazzsoul.pl
źródło: https://jazzsoul.pl/2023/05/22/recenzja-irka-zapolska-quartet-perception-of-perception/

SM:
https://www.facebook.com/irkazapolskamusic

https://www.instagram.com/irka.zapolska/

Live w duecie:

Making of ze studia:

Nagranie z koncertu z Wrocławia:

I jego krótsza wersja:

Dzięki nam Irka Zapolska Quartet pojawili się w Radiu Radom w audycji Jarka Zarychty Kolory Jazzu oraz w Pro Radiu w audycji Krzysztofa Kosińskiego Pro Jazz.