Fot. Tomasz Białowolski

Komeda – „Romanse”

OPIS PROJEKTU:

Komeda – „Romanse” to debiutancki projekt dwóch młodych artystów: wokalistki Joanny Wojtkiewicz i pianisty Mateusza Kaszuby. Pomysł na projekt zrodził się z chęci zinterpretowania kompozycji Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w sposób autentyczny i prosty. Joanna studiując w Danii zaczęła szukać połączenia z polską muzyką i filmem. To właśnie w polskiej filmografii lat sześćdziesiątych między innymi Jerzego Skolimowskiego, Andrzeja Wajdy czy Romana Polańskiego poznała muzykę Krzysztofa Komedy z innej strony. Analizując utwory coraz to dogłębniej udało jej się odnaleźć teksty do kompozycji Krzysztofa Komedy. Okazały się to być dzieła wielkich twórców takich jak Wojciech Młynarski, czy Agnieszka Osiecka. Zakochana od najmłodszych lat w poezji Joanna odnalazła w warstwie lirycznej utworów część siebie, co pozwoliło jej naturalnie zinterpretować teksty utworów. Mateusz i Joanna starają się więc na całej zachować intymny charakter utworów, gdzie jedynie fortepian i głos przekazują treść liryczną, jak i kompozycyjną.

RECENZJE:

„Joanna Wojtkiewicz ma glos, którym czaruje kompozycje Komedy, jest niezwykle autentyczna i liryczna, znakomicie konwersując z „komedowskim” fortepianem  Mateusza Kaszuby. Sesja nie jest rodzajem wyścigu z przebojowością piosenki, lecz uchwyceniem atmosfery, nastroju, brzmienia i melodii. To budowanie pięknych muzycznych skojarzeń poprzez nienachalne dźwięki, wirtuozerskie frazy, subtelnie wrażliwy język tekstów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.”

                                                                                                                      – Dionizy Piątkowski

                                                                                                                  ERA JAZZU

„Twórcy wykorzystując swoją wrażliwość, ale też należyte podejście do formy muzycznej – mieszczącej się w obrębie klasycznego jazzu – stworzyli album, który zachwyca wyrafinowaniem. Jest w tym czystość interpretacyjna, pewna prostota, ale też energia chwili, mocno naznaczająca całość czymś niezwykle poruszającym. I w tej naturalności jest duża siła oddziaływania na słuchacza.”

                                                                                                                   – Łukasz Dębowski

                                                                                              Polska Płyta Polska Muzyka

Fot. Tomasz Białowolski

Parę słów o nas:

Joanna Wojtkiewicz w 2022r ukończyła studia licencjackie na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyk na Akademii Muzycznej w Poznaniu a od 2022r jest studentką pierwszego stopnia na kierunku wokalistyka jazzowa  na Syddansk Musikkonservatorium – Danish National Academy of Music w Danii. Laureatka nagrody Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku oraz laureatka pierwszej nagrody na XV Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku.  

Mateusz Kaszuba jest absolwentem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Ukończył również studia magisterskie na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Piotra Wyleżoła. Laureat m.in.: I. miejsce na 22. i 23. Bielskiej Zadymce Jazzowej, II. miejsce na Krokus Jazz Festival, III miejsce na tegorocznej edycji konkursu Jazz Juniors, a także nagród specjalnych na Jazz Juniors 2019 i 2023, I. miejsce na Tarnów Jazz Contest, II. miejsce na Młoda Nadzieja Jazzu Novum Jazz Festival, Grand Prix School & Jazz Festival). 

Linki:

Hiperlink do różnych serwisów streamingowych: https://adm.ffm.to/komedaromanse

A tu link do bandcamp, gdzie można również kupić płytę w formie digital: download: https://joannawojtkiewicz.bandcamp.com/album/komeda-romanse