Fot. Mat. prasowe

„Będzie lepiej” to wyjątkowa rozmowa Magdaleny Adaszewskiej z Miką Urbaniak, w której po raz pierwszy szczerze opowiada ona o swoim uzależnieniu i chorobie afektywnej dwubiegunowej, ale także o miłości, nadziei i planach. 

Mika Urbaniak jest polską wokalistką (laureatkę m.in. Fryderyka za swoja płytę „Closer” w kategorii najlepszy album roku), córką znanych muzyków i to właściwie ten fakt zdeterminował jej życie. Dorastanie w blasku fleszy nie było dla Miki łatwe, dlatego przez długi czas szukała ucieczki w alkoholu. Teraz Mika zdecydowała się opowiedzieć swoją historię. „Będzie lepiej” to książka o pokonywaniu własnych słabości.

Niczego nie będę ukrywać

Mika wychowywała się w blasku reflektorów skierowanych na jej sławnych rodziców: Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka. Nikt nie wiedział o tym, jak bardzo czuła się samotna. Alkohol szybko stał się jej pocieszeniem i ucieczką od codzienności. Chwilami bywało naprawdę dobrze, czuła się szczęśliwa, brylowała wśród znajomych, pędziła za miłością. I nagle pojawiały się lęk i wszechogarniający ból. Nie pomagał już nawet alkohol. Pragnęła tylko, żeby wszystko zniknęło.

O chorobie Mika wspomniała po raz pierwszy przypadkiem, będąc w manii. Teraz już z pełną świadomością i mocą mówi o diagnozie: choroba afektywna dwubiegunowa. Wraz z Miką, przez ponad 20 lat, chorowała cała jej rodzina.

Mika Urbaniak w pierwszej tak szczerej rozmowie opowiada o swoim uzależnieniu, chorobie i miłości, która uratowała jej życie.

Uratowałam siebie też ja sama, kiedy zrozumiałam, jak bardzo chcę żyć.

„Kiedy myślę o uzależnieniu i chorobie afektywnej dwubiegunowej przychodzi mi do głowy słowo godność, o którą każdy z chorujących musi prędzej czy później stoczyć walkę. Mika w swojej książce pokazuje, jak skomplikowana jest ta droga, jednocześnie dając nadzieję na to, że jest ona możliwa do przebycia. Że w uznaniu strat i własnej bezsilności wobec choroby kryje się potężna moc zmieniania własnego życia”. – Joanna Flis, psycholożka, psychoterapeutka, badaczka, autorka książek Współuzależnieni i Co ze mną nie tak?, podcasterka w serii „Madame Monday”

„Ta książka to historia wojowniczki, która zeszła do podziemi, stawiła czoła demonom, przebyła drogę pełną śmiertelnych przeszkód i wraca do nas z wyniesioną z tej walki mądrością, żeby nam wszystkim było lepiej. Mika Urbaniak szczerze do bólu, z odwagą wprowadza nas w opowieść o intymnych przeżyciach, możemy się w niej przejrzeć i zrozumieć, że najgłębsze lęki i pragnienia są uniwersalne”. – Zofia Krawiec, krytyczka sztuki i artystka

„Jestem bardzo wdzięczna Mice za to, że tak otwarcie mówi o walce z chorobą afektywną dwubiegunową i uzależnieniu od alkoholu. Zdrowie psychiczne wciąż jest tematem tabu i niestety często wiąże się ze stygmatyzacją. Dlatego takie rozmowy są nieocenione!” – Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji „Twarze Depresji”