Szanowni Państwo. Teraz zaprezentujemy Wam kogoś niezwykle wyjątkowego, kto grał w najbardziej prestiżowych miejscach na całym świecie, kto zyskał w Wielkiej Brytanii status gwiazdy, jeśli chodzi o muzykę jazzową. Współpracuje z największymi i ma ugruntowaną pozycje na rynkach zagranicznych w szczególności brytyjskim i amerykańskim.

Let me introduce you to – TOMASZ BURA

Fot.  Leon Barker Photography

Tomasz Bura, pianista i kompozytor, wyznaczający swoją ścieżkę w świecie muzyki. Posiadając coraz większą obecność na europejskiej scenie jazzowej, Tomasz zachwyca publiczność w renomowanych miejscach, takich jak londyński klub jazzowy Ronnie Scott’s i bierze udział w znaczących festiwalach jazzowych, w tym Jazz à Vienne we Francji i London Jazz Festival w Londynie.

Jego urzekające występy zwróciły również uwagę telewizyjnej i radiowej publiczności, za sprawą udziału w popularnych platformach, takich jak MTV Brand New, BBC, Channel 1, BBC Radio 1, BBC London Radio i TSF Jazz w Paryżu.

Od czasu przeprowadzki z Polski do Londynu w 2011 roku, Tomasz odbył muzyczną podróż, koncertując w Europie i Afryce, zdobiąc sceny renomowanych festiwali muzycznych zarówno jako wyróżniający się muzyk, jak i utalentowany lider zespołu.

W 2015 roku Tomasz zaprezentował swoją pierwszą solową płytę fortepianową „Ritual”, będącą świadectwem jego unikalnego stylu i artystycznego wyrazu. Krytycy i słuchacze byli pod wrażeniem jego niezwykłych zdolności technicznych, które przekraczają jego wiek i pozwalają mu tworzyć muzykę emanującą mądrością przewyższającą lata.

Fot.  Leon Barker Photography

Napędzany pasją do innowacji, Tomasz w 2015 roku rozpoczął nowe kreatywne przedsięwzięcie, komponując świeżą muzykę dla kwartetu. Ten projekt miał na celu połączenie jego różnorodnych wpływów muzycznych, czerpiąc z gatunków jazzu, rocka, muzyki globalnej i klasycznej, których pilnie studiował przez 14 lat w Polsce. W wieku 17 lat założył zespół z uznawanym perkusistą Atmą Anurem i wspaniałym Michałem Barańskim na basie.

W 2017 roku Tomasz połączył siły z nagradzaną wokalistką Rouhangeze, tworząc dynamiczny zespół. Ich występy w renomowanych miejscach, takich jak Jazz Refreshed Sessions, Ronnie Scott’s Jazz Club i różne festiwale jazzowe w Wielkiej Brytanii i Polsce, zdobyły wysokie uznanie. Chris Philips, były dyrektor muzyczny JazzFM, chwalił ich muzykę jako inspirującą i genialnie skomponowaną, wykazującą wyraźną synergię i radość.

Kontynuując swoją artystyczną podróż, Tomasz wydał swoją drugą solową płytę fortepianową „The Room Upstairs” w 2018 roku. Ta fascynująca kolekcja głównie improwizowanych utworów została zarejestrowana w prestiżowym Steinway Recording Studio w Wielkiej Brytanii, a następnie udostępniona na platformach cyfrowych przez renomowaną brytyjską wytwórnię muzyczną, Ubuntu Music.

Fot.  Leon Barker Photography

W 2021 roku wszechstronność Tomasza jako kompozytora w pełni się ujawniła, gdy podpisał muzyczny kontrakt z „Position Music”, wiodącą wytwórnią z Los Angeles specjalizującą się w muzyce filmowej. Ta szansa pozwoliła mu zaprezentować swoje możliwości i kreatywność. W tym samym roku współpracował z uznanymi muzykami, takimi jak mistrz gitary Guthrie Govan, perkusista Mark Mondesir i basista Laurence Cottle, poszerzając tym samym swój artystyczny repertuar. 

Tomasz miał również zaszczyt występować, nagrywać i komponować razem z uznanymi artystami na całym świecie, w tym Harveyem Masonem, Etienne Mbappe, Carlem Orrem, Evgenym Pobozhiyem, Federico Malamanem, perkusista Kaz Rodriguez, Gergo Borlai, Mark Mondesir, członkami Jamiroquai, Level 42, Incognito, Alexem Hutchingsem i Wretch 32, aby wymienić tylko kilku.

Mimo imponujących osiągnięć Tomasz pozostaje oddany dzieleniu się swoją wiedzą muzyczną i przeprowadził ponad 200 warsztatów w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Polsce. Jego zaangażowanie w nauczanie odzwierciedla jego prawdziwą pasję do pielęgnowania następnej generacji muzyków. W 2022 został zaproszony na największe w Europie warsztaty jazzowe 'Sligo Jazz’. Tomasz Bura to wschodzący talent na europejskiej scenie klasycznej i jazzowej, pozostawiając niezatarte piętno swoim unikalnym artyzmem i nieograniczonym potencjałem.

A oto ostatni singiel Tomasza i wokalistki oraz producentki Rouhangeze zatytułowany „Synthesis” wykonany wspólnie z Jamie Murray’em:
(131) Synthesis – YouTube