Jedna z najbardziej intrygujących wokalistek na polskiej scenie muzycznej. O jej talencie na łamach czasopisma „Tylko Rock” wypowiadał się sam Czesław Niemen. Po sukcesach związanych z wygraną finału Szansy na Sukces oraz nagrodą radiowej Jedynki za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (najmłodsza uczestniczka w historii) otrzymała zaproszenie do współpracy z Piotrem Rubikiem. Efektem tej współpracy była diamentowa płyta za album „Psałterz Wrześniowy”. Artystka promowała ten krążek w duecie z Januszem Radkiem piosenką „Psalm dla Ciebie”. Następne lata przyniosły jej nagrody na największych polskich festiwalach muzycznych, w tym ponownie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (nagroda publiczności oraz najlepszy album roku), a także statuetkę Top Trendy za najlepiej sprzedający się album roku i nagrodę publiczności za najlepszy występ wieczoru podczas Sopot Top Trendy 2007.

Zainteresowania muzyczne Małgorzaty Markiewicz od dawna zwrócone są także w kierunku muzyki jazzowej. Jest absolwentką Wydziału Jazzu ZPSM im. F.Chopina w Warszawie, a zaproszenie do współpracy od legendy polskiej sceny jazzowej Janusza Skowrona utwierdziło ją tylko co do słuszności obranego kierunku. Artystka znalazła swój własny, unikatowy język na styku dwóch stylów: muzyki pop i jazzu. Wraz z utytułowanym pianistą, producentem i kompozytorem, Nikolą Kołodziejczykiem nagrała materiał na swoją debiutancką płytę. Jeszcze przed planowanym wydaniem albumu znajdująca się na nim piosenka „Niebywałe” została zauważona przez jury konkursu ZAIKS „Piosenka na Sto” i wyróżniona spośród ponad tysiąca utworów nagrodą za najlepsze wykonanie. Właśnie do piosenki “Niebywałe” zrealizowano teledysk w reżyserii Olgi Czyżykiewicz, znanej ze znakomitych produkcji. „Niebywałe” był pierwszym singlem promującym debiutancki krążek artystki „BRING THE LIGHT”, którego premiera odbyła się 30 stycznia 2020 roku. Album został bardzo dobrze oceniony przez krytykę. Muzyczny portal jazzsoul.pl, określił śpiew Małgorzaty Markiewicz jako „zmysłowy, pełen przydechu, namiętności, wyważenia”. 

Małgorzata Markiewicz współpracowała z takimi artystami jak: Adam Sztaba, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Cezary Konrad, Janusz Skowron, Krzesimir Dębski, Grzech Piotrowski, Robert Majewski, Jerzy Małek, Zbigniew Górny. 

Fot. Piotr Jasienicki

BRING THE LIGHT

to pierwszy autorski projekt Małgorzaty Markiewicz. Album jest pewnego rodzaju zapisem doświadczeń muzycznych artystki, której fascynacje muzyczne od zawsze oscylowały wokół gatunków: jazz, soul i indie pop. W nagraniach wzieli udział wybitni wykonawcy: pianista, producent muzyczny – Nikola Kołodziejczyk, basista – Maciek Szczyciński, perkusista – Michał Bryndal, gitarzysta – Maciej Mąka, korncista – Marcin Steczkowski, saxofonista – Tomasz Wendt, wokalistka, skrzypaczka – Marta Zalewska, muzycy Atom String Quartet: skrzypek – Dawid Lubowicz, altowiolista – Michał Zaborski, wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski a także gościnnie wokalnie wystąpiły: Ewa Wałecka (Kapela Ze Wsi Warszawa), Ania Brateck, Jadwiga Zarecka. Za aranżacje STRYJA (fortepian, bas, perkusja) odpowiadał producent muzyczny płyty, pianista – Nikola Kołodziejczyk, aranżacje kwartetu smyczkowego wokalistka powierzyła Michałowi Zaborskiemu i Krzysztofowi Lenczowskiemu. Realizacja dźwiękowa płyty, współprodukcja muzyczna, edycja a także solo na hammondzie, to wynik współpracy ze znanym producentem muzycznym – Pawłem Bzim Zareckim, który jest producentem muzycznym m.in. 7 płyt Anny Marii Jopek w tym tej z Pathem Methenym. 

Album BRING THE LIGHT został wydany w 2020 roku w wytwórni Requiem Records i uzyskał bardzo dobre recenzje. Krążek był „płytą tygodnia” w wielu rozgłośniach radiowych i gościł m.in. w „Badafonii” Kuby Badacha w Radiu Nowy Świat, „Południu z Animuszem” Piotra Majewskiego w RDC ,”Jazz a vu” Magdaleny Fijałkowskiej w Radiu Lublin, „Jesteśmy Razem” Marka Kalbarczyka i Janusza Mirowskiego w Radiu Wnet. Album był grany na wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, festiwalach jazzowych, był transmitowany przez dwie rozgłośnie radiowe Polskiego Radia (Program 1 i Radio Lublin). Singiel „Niebywałe” uzyskał 2-ą pozycję na liście przebojów RDC oraz główną nagrodę Stowarzyszena Autorów ZAIKS i Polskiego Radia. 

„Gdyby nie polskie teksty, album ten mógłby zostać pomylony z albumem amerykańskim, co dowodzi, że Polacy mogą dorównywać Amerykanom w sztuce produkcji muzycznej…Markiewicz udowadnia, że potrafi pisać świetne melodie i śpiewać je z prawdziwym uczuciem, nawet po angielsku, z czym większość rodzimych wokalistów nie radzi sobie najlepiej…Jest to doskonale wyprodukowany i pięknie wykonany album, pełen znakomitych melodii..” 

– Adam Baruch, The Soundtrack of My Life

(34) Małgorzata Markiewicz – „Niebywałe” (Official Video) – YouTube

Dla Małgosi recenzje jej debiutanckiej płyty dzięki nam popełnił Piotr Iwicki.