Jazzowy świat Mary Rumi w Olsztynie

Namysłowscy grający Namysłowskiego – czy to możliwe? Tylko w Olsztynie i tylko w ten jeden sobotni wieczór – 6 kwietnia, od godz. 18:00. Na Olsztyńskiej Scenie Jazzowej Mirka Mastalerza Mary Rumi po raz pierwszy w Olsztynie zagra koncert z repertuarem albumu Depressed Lady. To nie koniec niespodzianek, ponieważ koncert będzie poprzedzony pierwszym wernisażem malarskim Artystki – Twarze Jazzu.

Autorstwo: Mary Rumi

Mary Rumi to wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka kompozycji oraz opracowań muzycznych dla spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Znana z zespołów MaryGoRound, SHANNON, HOBOUD, Sploty. Współpracowała m. in. z Grzegorzem Turnauem przy nagraniu płyty Bedford School czy Imranem Azizem Mianem oraz Kamilem Rogińskim przy projekcie dla Ambasady RP w Islamabadzie, czego efektem jest album Hamara Muzyka. W 2022 roku powróciła do swoich jazzowych korzeni, wydając debiutancki album jazzowy Depressed Lady. W 2023 roku została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Zdobywczyni licznych nagród w dziedzinie kultury, orderu Zasłużona dla Warmii i Mazur oraz laureatka 24. edycji Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur.

Autorstwo: Mary Rumi

Po raz pierwszy w Olsztynie, Mary Rumi nie tylko wystąpi na scenie z muzycznym projektem jazzowym, ale również zaprezentuje swoje prace malarskie, z cyklu zatytułowanego Twarze Jazzu. To graficzny hołd dla kobiecej sceny muzyki jazzowej na świecie, wśród prac nie zabraknie jednak męskiego pierwiastka. Herstoria jest wymiarem symbolicznym tego wydarzenia. Za każdym razem, kiedy maluję portret, myślę o tych cudownych kobietach nie tylko w wymiarze artystycznym. Myślę o nich jak o osobach, które przeszły często ciężką i krętą drogę, żeby być na scenie. O składowych ich życia – charaktery, mężczyźni, ówczesna polityka. – tłumaczy Mary Rumi. Kuratorką wystawy jest Ewa Czułowska.

Autorstwo: Mary Rumi

Depressed Lady to pierwszy, wspólny projekt rodzeństwa Namysłowskich – Mary Rumi i Jacka Namysłowskiego. Cały repertuar, pochodzący z albumu Depressed Lady został zaaranżowany przez brata Mary. Wśród piosenek znajdziemy utwory Zbigniewa Namysłowskiego, z tekstami różnych autorów, w tym: Wojciecha Młynarskiego (Kocham się w poecie), Agnieszki Osieckiej (Wyszłam z domu, nie wróciłam), Jana Wołka (Zmęczona miłość) i Ryszarda Grońskiego (Sprzedaj mnie wiatrowi), jak również autorskie kompozycje Mary Rumi i Jacka Namysłowskiego.

Autorstwo: Mary Rumi

Mary otrzymała zaproszenie do programu Magdaleny Kasperowicz pt. Moontalk w Canal+ 🙂

______________________________________________________________________________________________

Informacja nt. koncertu i wernisażu pojawiła się na FB portalu Muzobar.com dzięki nam 🙂

_____________________________________________________________________________________________

W kwietniu 2024 zostanie wyemitowana płyta Mary „Depressed Lady” w audycji Henryka Cierpioła Jazzowe Nastroje w Radiu Katowice.

___________________________________________________________________________________

Informacja na temat koncertu pojawiła się dzięki nam w portalu Polska Płyta/Polska Muzyka

Jazzowy świat Mary Rumi w Olsztynie. Koncert – 6 kwietnia! – Polska Płyta / Polska Muzyka (polskaplyta-polskamuzyka.pl)