Fot. Wero Chworak

Mary Rumi – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka kompozycji oraz opracowań muzycznych dla licznych spektakli teatralnych (w tym dramatycznych, lalkarskich, tanecznych) oraz słuchowisk radiowych.

Uczestniczyła w niezliczonej ilości koncertów, nagrań, spektakli czy warsztatów muzycznych w Polsce i na całym świecie. Współzałożyła i była członkinią takich zespołów, jak: Hoboud (reprezentant EXPO 2015 w Mediolanie, laureat III Folkowego Fonogramu Roku 2009 i III miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja 2009), MaryGoRound, Kaszebe – Ola Walickiego, PAMARUNA, Sploty, SUWARMA. Od 2007 r. jest niezastąpionym wokalem kobiecym zespołu muzyki celtyckiej SHANNON, z którym zagrała kilkaset koncertów w całej Europie i na świecie oraz wydała cztery albumy. W 2018 roku Mary Rumi wraz z zespołem SHANNON zostali zaproszeni do współpracy przy nagraniu płyty Grzegorza TurnauaBedford School. Premiera albumu odbyła się jesienią 2018 roku, od wiosny 2019 roku trzon zespołu SHANNON (Marcin Rumiński, Jacek Fedkowicz, Mary Rumi) wraz z zespołem Grzegorza Turnaua zagrali ogólnopolską trasę koncertową.

Fot. Jarek Poliwko

W latach 2017 – 2019 Mary Rumi wraz z Imranem Azizem Mianem i Kamilem Rogińskim współtworzyli projekt Ambasady RP w Islamabadzie Polska–Pakistan. Muzyka bez granic, czego owocem jest album Hamara Muzyka, z kilkunastoma warmińskimi pieśniami, opracowanymi przez Mary Rumi.

W 2020 roku zrealizowała Stypendium MKiDN „Kultura w Sieci” – prezentując cykl audio-video, pod nazwą Melodie Warmii i Mazur – subiektywna selekcja pieśni. W 2022 roku zrealizowała w ramach stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, cykl pieśni regionalnych o tematyce śmierci oraz pieśni dziadowskich (Mary Rumi – sploty dziadowskie). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2024 za projekt Muzyczny dialog Mary Rumi z Marią Pawlikowską-Jasnorzewską (premiera: czerwiec 2024).

W latach 2008-2018 pracowała na stanowisku kierowniczki muzycznej w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Współpracowała ze wszystkimi trzema olsztyńskimi teatrami: Lalkowym, Dramatycznym oraz Teatrem Nowym (projekt  muzyczny z Grzegorzem Gromkiem: Grechuta Kameralnie, album Kolęduj-My! Warmia-Mazury na Święta, 2020). Dwukrotnie wyróżniona przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego: nagroda w dziedzinie kultury (2015) oraz order “Zasłużona dla Warmii i Mazur” (2019). W 2022 roku odebrała tytuł “Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur”.

Autor: Mary Rumi

W 2022 roku powróciła do swoich jazzowych korzeni, wydając debiutancki album: Mary Rumi – Depressed Lady, za który otrzymała nominację do nagrody Fryderyk, w kat. Fonograficzny Debiut Roku Jazz (2023). Cały album został zaaranżowany przez brata Mary – Jacka Namysłowskiego. Wśród piosenek znajdziemy utwory Zbigniewa Namysłowskiego, z tekstami różnych autorów, w tym: Wojciecha Młynarskiego (Kocham się w poecie), Agnieszki Osieckiej (Wyszłam z domu, nie wróciłam), Jana Wołka (Zmęczona miłość) i Ryszarda Grońskiego (Sprzedaj mnie wiatrowi), jak również autorskie kompozycje Mary Rumi (Ghathijin, Opadam o kwintę). Wraz z bratem są dyrektorami artystycznymi Jazz Camping Kalatówki od 2022 roku. W 2024 roku stworzyła cykl obrazów akrylowych Twarze Jazzu – poświęcony herstorii największych ikon jazzu (m. in. Nina Simone, Ella Fitzgerald, Billie Holiday).

Przez osiem miesięcy (od listopada 2022 do czerwca 2023) realizowała autorski projekt edukacyjno-umuzykalniający – Chór Ludzki, w ramach Desantu Kultury realizowanego, dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Projekt był kierowany do osób pow. 16 roku życia, chcących zrozumieć, przybliżyć i praktykować zespołowość muzyczną, mimo wykluczenia czy wcześniejszych, złych doświadczeń na tym polu. Wzięło w nim udział 110 osób – w dowolnym wieku, w większości bez doświadczenia muzycznego czy wokalnego.

Autor: Mary Rumi

Strona Mary Rumi: https://www.maryrumi.com/

Facebook (@maryrumi): https://www.facebook.com/mariaruminskaMusic

Instagram (@maryrumimusic): https://www.instagram.com/maryrumimusic/

Spotify: https://open.spotify.com/artist/2MeQly4lpjQn6qi3LT0D10?si=YmkPW9SVRg-SDd95L4q8Ig

Tidal: https://tidal.com/browse/artist/32903454

Apple Music: https://music.apple.com/pl/artist/mary-rumi/1631808436?l=pl YouTube: https://www.youtube.com/@maryrumimusic