Fot. Ewa Kahl

Michał Kaczmarczyk – gitarzysta i kompozytor urodzony w 1991 roku w Kaliszu. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył z oceną bardzo dobrą w klasie gitary prowadzonej przez absolwenta Berklee College Of Music w Bostonie – Marka Dyktę. Kontynuował edukację na studiach magisterskich z zakresu gitary jazzowej na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu, które ukończył z wyróżnieniem w roku 2016. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu gitary oraz kompozycji poszerzał również w czasie licznych kursów i warsztatów takich jak „New York Jazz Masters” w 2017 roku, gdzie pobierał lekcje u takich postaci światowego jazzu jak: Mike Moreno, Kendrick Scott, Aaron Goldberg, Matt Penman, Greg Osby.

W ciągu ostatnich kilku lat brał udział w licznych projektach muzycznych jako muzyk sesyjny, koncertując w największych salach koncertowych w Polsce. Na stałe współpracuje między innymi z gwiazdą polskiej piosenki – Krystyną Prońko czy poznańską orkiestrą symfoniczną CoOperate Orchestra.

Fot. Sławek Przerwa

Od 2016 prowadzi swój autorski zespół – Michał Kaczmarczyk Trio, gdzie spełnia się również jako kompozytor. Na początku 2024 roku na rynku ukaże się debiutancka płyta zespołu. W nagraniach albumu udział wzięli wybitni przedstawiciele polskiej sceny jazzowej – Patryk Dobosz na perkusji oraz Mateusz Szewczyk na kontrabasie. Jan Ptaszyn Wróblewski w swojej audycji „Trzy Kwadranse Jazzu” na antenie Trójki – Programu 3 Polskiego Radia, podsumowując finał konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowem w ramach Lotos Jazz Festival w 2021 roku, mówił o nim tak: „Pierwszy z finalistów to Michał Kaczmarczyk, grający na gitarze w sposób, przyznam się, zupełnie mnie zaskakujący. Uczciwy środek jazzu, bez prób zbytniej awangardy czy prób zbytniej tradycji. Wszystko tak, jak normalny, klasyczny jazz powinno się grać!”

Fot. Tomasz Potemkowski

Nagrody:

I miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w ramach Komeda Jazz Festival 2015

 • Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej „Tarnów Jazz Contest 2016”
 • II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Powiew Młodego Jazzu” w ramach Krokus Jazz Festiwal 2017 z zespołem Michał Kaczmarczyk Trio
 • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Jazz Contest” w ramach
  Tarnów Jazz Contest 2021 ze swoim zespołem Michał
  Kaczmarczyk Trio
 • Finalista takich konkursów jak Novum Jazz Festiwal 2016, Blue Note Poznań Competiton 2017, 2018, Hanza Jazz Festival 2017
 • Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 i 2022 roku
 • Finalista Konkursu Festiwalu – 23. Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa z zespołem Michał Kaczmarczyk Trio w 2021 roku
 • Finalista IV Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w 2021 roku w Krakowie
 • Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2021 roku
 • Stypendysta Prezydenta Miasta Kalisza w 2023

9 lutego 2024 roku zapowiedziana jest oficjalna premiera jego debiutanckiego krążka „Let’s take a ride”. Pojawi się on wówczas w streamingach i w sklepach EMPiK, Oto opis płyty:

Let’s Take A Ride” to debiutancka płyta Michała Kaczmarczyka – gitarzysty, kompozytora,muzyka sesyjnego, absolwenta gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach i w Poznaniu, laureata licznych nagród na prestiżowych konkursach jazzowych w Polsce, mającego na koncie współprace z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, takimi jak choćby Krystyna Prońko, z którą koncertuje od kilku lat. W nagraniach materiału wzięli udział wybitni przedstawiciele polskiej sceny jazzowej – Patryk Dobosz na perkusji oraz Mateusz Szewczyk na kontrabasie. Płyta została zarejestrowana w sierpniu 2023 roku w warszawskim studiu WerMik. Autorką okładki jest Marta Kaczmarczyk – żona artysty.

„Let’s Take A Ride” to album będący owocem wielu muzycznych doświadczeń gitarzysty, odzwierciedleniem jego fascynacji nowojorską scena jazzową, szacunku do tradycji i mistrzów, jazzowego gatunku. To również wyraz muzycznej otwartości i wrażliwości, stawiającej śpiewność melodii, przestrzeń, emocjonalność, elegancję i subtelność w doborze środków na piedestale muzycznych wartości. Młodzieniec na okładce, to Michał Kaczmarczyk we własnej osobie, który w nienachalny sposób zaprasza do wspólnej przejażdżki po jego świecie – „Let’s Take A Ride”.

Strony:

 www.michalkaczmarczyk.com

 www.instagram.com/michalkaczmarczykmusic

 www.facebook.com/michalkaczmarczykmusic

 www.youtube.com/michalkaczmarczykmusic