Fot. : Ania Fijałkowska&Maciej Łabudzki

Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na trzech wydziałach: Dyrygentura Chóralna, Fortepian oraz Wokalistyka Jazzowa. Ukończyła także Policealne Studium Jazzu „Bednarska” na specjalności Wokalistyka Jazzowa w Warszawie.

Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa, jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Bielskiej Zadymce Jazzowej, Nagrody Głównej – „Złota Tarka” na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie, I Nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, II Nagrody na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, III Nagrody na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, Nagrody Indywidualnej na „Krokus Jazz Festival” w Jeleniej Górze i wielu innych. Nika na co dzień współpracuje m.in. ze swoimi braćmi: Dawidem (skrzypkiem, współzałożycielem zespołu Atom String Quartet) oraz Jakubem (kierownikiem muzycznym Teatru Muzycznego ROMAw Warszawie); ma także na swoim koncie współpracę z wieloma wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, m.in. z Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Wiesławem Pieregorólką, Piotrem Baronem, Marcinem Jahrem, Grzegorzem Nagórskim, a także z Sebastianem Karpielem-Bułecką i zespołem Atom String Quartet.

W 2015 roku znalazła się w gronie 80 laureatów – wybranych spośród ponad 800 osób – prestiżowego programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Dzięki temu 15 października 2015 roku wydała swoją debiutancką autorską płytę pt. „Nika’s Dream”, która uzyskała nominację do Nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku. W ankiecie Jazz Top 2015 magazynu Jazz Forum została uznana Nową Nadzieją polskiego jazzu.

W 2016 roku ukazał się jej drugi – rodzinny album: „Noc nad Betlejem” zawierający kolędy i pastorałki  skomponowane przez jej Tatę –  Stanisława Lubowicza.

W roku 2022 ukazał się kolejny album – nagrany w hołdzie dla jej ulubionej artystki Elli Fitzgerald – „Nika Sings Ella”. Znajdują się na nim najsłynniejsze standardy jazzowe w aranżacjach Wiesława Pieregorólki i Wojciecha Karolaka.

Fot.: Ania Fijałkowska&Maciej Łabudzki

Nika swoje wszechstronne wykształcenie Nika wykorzystuje również w pracy pedagogicznej – pracuje w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Estradowym. Ponadto od 2014 roku jest zaangażowana w zespole wokalnym Teatru  Muzycznego ROMA w Warszawie (musicale „Mamma Mia”, „Piloci”, „Aida”, „Waitress”, „We Will Rock You”). Kolejnym polem jej działalności (od 2015 roku) jest program telewizji Polsat „Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie od kilkunastu edycji pełni funkcję trenera wokalnego. Do tej pory miała możliwość pracy z ponad setką wokalistów, aktorów i celebrytów.

Nika swoich muzycznych fascynacji nie ogranicza do jednego gatunku; interesuje się każdym wartościowym rodzajem muzyki, co stara się przekładać na swój indywidualny język muzyczny, natomiast obydwa pola jej działalności (sceniczna i pedagogiczna) są dla niej niezwykle cenne i inspirujące. 

(29) Nika Lubowicz & All Stars – April in Paris – YouTube

Nika Lubowicz, Sprytna i wybitna – YouTube