W dniu dzisiejszym 14 lutego 2023 r. odbyła się premiera najnowszego singla Tańki Szafraniec „Pochyl się miły nade mną” do słów wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

“Pochyl się miły nade mną” w wersji elektro-akustycznej pochodzi z sesji live nagranej w ramach projektu “MOZAIKA AKUSTYCZNIE” Tańki Szafraniec.

“Nie boję się poezji i nie boję się zaszufladkowania w poezji śpiewanej, bo daleka jestem od stereotypów”– tak Tańka odpowiada na pytanie czy nie ma obaw wyciągać wiersze, które mają około 100 lat.

Nie bez przyczyny – muzyka powstała do erotyku – wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Poprzednia odsłona utworu była klubowa, mocno synth-popowa, wyprodukował ją Tomasz “Harry” Waldowski. Tym razem za sprawą Filipa Torresa zmieniliśmy tę piosenkę w balladę, ale “nowożytną”. Nagrana została wspólnie z gitarzystą Kacprem Stolarczykiem i perkusjonalistą Boguszem Wekką.

Dlaczego Tańka sięga po poezję? Bo uważa, że nikt tak pięknie nie pisze o miłości jak poeci i nie chce “fastfoodowego” podejścia do miłości, a szczególnie gdy mowa o tej fizycznej, która coraz częściej jest traktowana właśnie jak fastfood. Chce przybliżać kobiecą poezję Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która była mocno wyemancypowaną kobietą, przełamującą tabu, śmiało odnoszącą się do kobiecych uczuć, kobietą która nie bała się pisać o uniesieniach i cielesnych doznaniach, choć u niej zawsze szły one w parze z doznaniami duszy. O tym jest “Pochyl się miły nade mną”.

Dźwięk zrealizował Krzysztof “Kisiu” Wojciechowski, a wideo powstawało pod czujnym okiem Rafała Rudzkiego z Vintage Sessions. Jest to drugi utwór z cyklu “Mozaika Akustycznie”. W sumie w tym cyklu do maja 2023 zostanie wydanych 5 utworów, a każdy z nich będzie bliższy wiośnie.

Kolejne premiery odbędą się: 18 marca, 20 kwietnia, 26 maja. Wydawnictwo powstało dzięki wsparciu ZAW STOART i ma być zapowiedzią pracy nad akustyczną trasą koncertową.

Fot. Aleksandra Kamińska-Broniek