Ranne Ptaszki, dawniej Early Birds, to grupa przyjaciół, których losy połączył wydział jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Jako zespół działają od 2016 roku. W 2017 roku wydali debiutancką płytę “Świt” nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia. W drugiej połowie 2023 roku pojawi się ich druga płyta z udziałem kwartetu smyczkowego, zaaranżowanego przez Nikolę Kołodziejczyka.

Fot. Aleksy KubiakMuzyka zespołu to przede wszystkim autorskie utwory liderki – Martyny Kubiak, które gatunkowo oscylują między jazzem, poezją śpiewaną, a alternatywnym popem. W najnowszych propozycjach pojawią się również elementy elektroniki.

Ranne Ptaszki łączą w swojej muzyce dwa odmienne światy. Akademickie wykształcenie i pociąg do jazzowej wirtuozerii spotykają się z dotykającą duszy słuchacza prostotą i tworzeniem wyjątkowej atmosfery. W nowych piosenkach Rannych Ptaszków kruchość i zwiewność otulone zostają przez wyraziste, dobitne tło; magiczne brzmienie, pełne przestrzeni, oddechu i blasku, łączy się z osadzoną warstwą rytmiczną; urokliwe piosenki z polskim tekstem, pisane  z perspektywy czujnej i czułej duszy, opowiadają O BALANSOWANIU między ciemnością i światłem, między niemocą i nadzieją.

Skład zespołu:

Martyna Kubiak – śpiew

Marcin Pater – wibrafon, gitara

Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa, moog

Patryk Zakrzewski – instrumenty perkusyjne

Tomasz Machański – perkusja

A oto przykładowe utwory: „Gdzieś Ty polazł” i „Powrót motyli”:

(34) Early Birds (Ranne Ptaszki) – Gdzieś Ty polazł? – YouTube

Early Birds (Ranne Ptaszki) – Powrót motyli (Official Video) – YouTube