Jednym z ciekawszych projektów łączących dwa kraje jakie udało nam się zaobserwować przypadkiem zagajając rozmowę na FB, a później zapoznając się z nim coraz głębiej, jest projekt Rita & Ritchie. Łączy on dwie kultury polską i ukraińską poprzez to, że jedną z części tego zespołu reprezentuje Ukrainka – Margarita Udovichenko – wokalistka. Drugi jego człon to Ritchie Palczewski – znakomity polski gitarzysta, który stworzył tę formację i nadał jej polsko-ukraiński charakter. Ale zostańmy przy Ricie, ponieważ jej życiorys to niebanalna składanka ciekawych wydarzeń:

Fot. Paulina Mazur

Margarita Udovichenko – absolwentka Uniwersytetu sztuki w Charkowie, na wydziale Aktor Teatru Lalek. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego „Wsia Nadierzda”. Pracowała w Teatrach „De Facto” (Ukraina), „Teatr Brama” (polska). Jest wokalistką Etno zespołu Miribaya, Summana i Nowa Kukawica. Prowadzi chór Korinia. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie pracę z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego i białego. Śpiewając koncentruje się nie tylko na brzmieniu, ale i dialogu między ludźmi. Od marca 2022 roku współtworzy unikatowy duet z Ritchie Palczewskim.

Fot. Wolskie Centrum Kultury

Rita Udovichenko & Ritchie Palczewski – polsko-ukraiński duet, w którego repertuarze odnaleźć można interpretacje tradycyjnych pieśni z Ukrainy oraz kompozycje autorskie. Muzycy łączą elementy białego śpiewu, improwizacji, folkowej mistyki i brzmienia vintage.  W dawnych opowieściach przodków wybrzmiewa głos, gitary, buzuki, mandoliona, bębny, dzwonki i ukulele. Oto przykład ich twórczości:

(56) Rita Udovichenko & Ritchie Palczewski – Lyst – YouTube