Perkusista, kompozytor, producent muzyczny.
Miłośnik muzyki w całym jej spektrum: od Brahmsa i Beethovena po 2paca i Olafura Arnaldsa. W wolnym czasie uwielbia górskie wędrówki i opowiadania Gogola.

Fot. Bartosz Seifert

Z  wyróżnieniem ukończył zarówno studia licencjackie jak i magisterskie na wydziale jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obecnie robi doktorat.
        Jest laureatem większości najbardziej prestiżowych stypendiów i nagród, takich jak: Nagroda Studenta Roku Akademii Muzycznej w Poznaniu, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, Stypendium „Młoda Polska”, Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego czy Stypendium Ministra Kultury dla Studentów za Wybitne Osiągnięcia.

Jest współtwórcą projektów jazzowych takich jak: „Kwaśny Deszcz”, „Anomalia”, „Unleashed Cooperation” oraz członkiem zespołów Macieja Fortuny. W 2020 roku ukazały się debiutanckie płyty zespołów “Anomalia” i “Kwaśny Deszcz” oraz krążek Jerzy Milian. Final Composition zarejestrowany z czołówką polskich jazzmanów: Kubą Stankiewiczem, Maciejem Kocinem Kocińskim, Piotrem Banysiem, Kubą Mielcarkiem oraz Maciejem Fortuną.
W 2022 premierę miały albumy 8 years formacji ,,Unleashed Cooperation” oraz Birds From Another Planet autorstwa bigbandu Piotra Scholza.
        Stanisław prowadzi również swój autorski kwintet oraz oktet, z którymi ukazały się doskonale przyjęte przez krytyków płyty: Teoria Względności (2022) oraz Pieśń o Bębnie (2023). Ma na koncie 9 płyt.
        Występował na największych festiwalach jazzowych w kraju
i za granicą, m.in: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Nisville Jazz Festival, Amersfoort Jazz Festival czy Szczecin Jazz Festival. Od paru lat jest regularnie obecny w ankietach czytelników i krytyków „Jazz Top” czy  „Jazz Forum”.
       W trakcie studiów kształcił się pod okiem najwybitniejszych muzyków z Europy i USA takich jak: legenda AACM Ari Brown, Marius Neset, John Escreet, Verneri Pohjola, Ingebrigt Haker Flamen, Jim Brown. Współpracował m.in. z Rafałem Sarneckim, Krzysztofem Dysem, Maciejem Kocińskim, Felixem Robinem i Leszkiem Możdzerem.
         W 2022 roku brał udział w ZAiKS Songwriting Camp, którego owocem były nagrania z Czesławem Mozilem, Mariką, Łoną, Leszkiem Możdzerem i Andrzejem Zielińskim.

Fot. Ewelina Jaśkowiak

Dyskografia: https://linktr.ee/sa.music.discography

Płyta oktetu: https://open.spotify.com/album/7AB6ZxuzyKRYGrcX11IM6n?si=dcMhK7INTcaALHofuJDo3Q

Live kwintetu  z dwójki: Jazz.PL | Stanisław Aleksandrowicz Quintet – YouTube

Płyta Kwaśny Deszcz – https://open.spotify.com/album/2j9cVZkGiFRMWkMafHFt7B?si=MrDRhDBIQQqo260tr7_c7A

Live Kwaśny Deszcz TVP Kultura – https://vod.tvp.pl/video/scena-muzyczna,kwasny-deszcz,50168746

Strona Internetowa:
https://www.stanislawaleksandrowicz.com
Social media:
https://www.instagram.com/stanley.drums/?hl=pl
https://www.facebook.com/stanley.drum1/
https://www.tiktok.com/@stanleydrums

Stanisław pojawił się dzięki NTG w portalu Polska Płyta / Polska Muzyka.