The Q to konstelacja utworzona wokół jednego z liderów trójmiejskiej sceny – Macieja Łyszkiewicza. Łyszkiewicz zebrał pod szyldem The Q gdyńskich muzyków, nie związanych wcześniej z jego projektami No Limits, czy Leszcze. Na gitarze basowej gra Maciej Warda (ex-Farba oraz Big Jack Band Jacka Siciarka), a na perkusji Sławek Dumański (John Leysner Group). To podstawowy skład zespołu, który zaprosił do współpracy innych muzyków – Krzysztofa „Pumę” Piaseckiego, jednego z najbardziej znanych polskich gitarzystów oraz Darka Herbasza, czołowego saksofonistę trójmiejskiej sceny jazzowej.

Właśnie ukazała się wyjątkowa płyta trójmiejskiego kolektywu The Q. Na debiutanckim albumie „Zostań i bądź” znalazło się 11 autorskich kompozycji Macieja Łyszkiewicza. Wydawcą jest Soliton, a premiera odbyła się 15 stycznia 2023 roku.

Okładka płyty

Osobną wartością The Q są wokalistki, które zespół zaprosił na płytę i gości na koncertach. Są to Julita Zielińska (rozpoznawalny timbre, nienaganna technika, nauczycielka wokalu na słynnych warsztatach w Muzycznej Owczarni), Kasia Golecka (obdarzona wielką wrażliwością i wspaniałą barwą), Aga Brenzak (rozchwytywana trójmiejska wokalistka i aktorka teatralna z sukcesami), Kasia Puma Piasecka (wokalista – perfekcjonistka, wykładowczyni na katowickim wydziale jazzu) oraz Urszula Dudziak – wokalny dynamit i jedna z najwspanialszych muzycznych osobowości w Polsce.

Maciej Łyszkiewicz w wywiadzie dla serwisu Muzyk, tak powiedział o współpracy: „Gdy zaczęliśmy pracę nad materiałem z The Q zdecydowaliśmy się na nagranie utworu z wokalizą w klimacie lat 70-tych. I jedyną osobą, która mogła zaśpiewać temat, a potem ‘popłynąć’ z improwizacją była właśnie ona – Ula Dudziak”

Fot. Jeremiasz Henzel

Basista zespołu, Maciej Warda powiedział o albumie „Zostań i bądź”: „Ta płyta rodziła się w trudnym okresie. Zaczęliśmy ją nagrywać jeszcze w innym świecie. W 2019 roku, przed pandemią, nikt nie wyobrażał sobie, że nagle zostaniemy zamknięci w domach, a wszystkie koncerty i wydarzenia kulturalne zostaną odwołane. Niełatwo było spotykać się w tym czasie w tak dużym gronie, jakie wymyśliliśmy sobie do tego albumu. Ostatecznie udało się połączyć wiele różnych muzycznych talentów, ponieważ ideą tej płyty od początku było wyzwolenie muzycznej synergii wynikającej z różnych osobowości artystów zaproszonych do nagrań. Skończyliśmy produkcję po już w trakcie wojny Rosji z Ukrainą i ponownie świat stanął na głowie…”

Oto teledysk do pierwszego singla „Zostań i bądź”:

https://www.youtube.com/watch?v=JrsK6QBD-MMStreaming:

https://bit.ly/3CiZWEI

Zespół The Q pojawił się dzięki NTG w portalu Polska Płyta / Polska Muzyka, Strefa Music Art, Radiu Praga oraz Piotr Iwicki napisał recenzję ich debiutanckiej płyty.